IKEM rozvíjí program léčby onemocnění jícnu
Pacientů se zhoubnými nádory jícnu přibývá – jde přitom o jeden z nejdramatičtějších nárůstů v onkologii. Problém je především v časné diagnostice, proto v IKEM startuje systematický program zaměřený na odhalení časných stadií tohoto druhu karcinomu a jeho odpovídající léčbu. Ta spočívá v odstranění časných nádorů a přesně určených prekanceróz (tzv. dysplazií) pomocí radiofrekvenční ablace. Přístroj, který budou k těmto výkonům používat lékaři na Klinice hepatogastroenterologie IKEM, věnovala Nadace Agrofert.
„V evropských zemích karcinomem jícnu ročně onemocní 6 mužů a 1,5 žen na 100 000 obyvatel. Onemocnění se tedy vyskytuje častěji u mužů než u žen ve věku 50 až 70 let. V České republice je hlášeno asi 450 nových případů ročně,“ popisuje incidenci karcinomu jícnu prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM. Onemocnění mívá také mimořádně nepříznivý průběh (pět let s tímto nádorem přežívá jen 10 až 20 % pacientů).
„Pro nechirurgické odstranění nádorů jícnu byl v IKEM zakoupen nový typ speciálního generátoru radiofrekvenční ablace pro použití v trávicí trubici, který má institut v této moderní variantě jako jediný v republice. Jednotka umí pracovat s novými elektrodami, balonkovými i obdélníkovými v různých velikostech, a tak umí lépe vyhovět pacientům s různou anatomií trávicí trubice,“ doplňuje doc. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM. Navíc se přístroj už neskládá z více jednotek jako dříve, vše je sloučeno do jedné, což je velkým přínosem především pro lékaře. „Nový program odstraňování karcinomů jícnu významně podpořila Nadace Agrofert, která Institutu klinické a experimentální medicíny přístroj a spotřební materiál pro prvních 6 pacientů zakoupila za 1 930 000 Kč,“ upřesňuje MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.
Klinika hepatogastroenterologie těmito výkony startuje celkový program léčby onemocnění jícnu. „Chceme tento program i nadále rozvíjet, proto připravujeme i další v Česku ne zcela běžné výkony. Např. se chceme zaměřit na tzv. achalázii, tedy problémy s polykáním, kterými trpí především dospělí pacienti. Cílem je zavedení do praxe zcela nové endoskopické metody, která by mohla mít stejnou účinnost jako esofagektomie, jež pacienta více zatěžuje, zhoršuje jeho kvalitu života a navíc je u mnoha polymorbidních pacientů kontraindikovaná,“ popisuje další směřování programu prof. Julius Špičák.
Radiofrekvenční ablace Barrettova jícnu s dysplazií vysokého stupně je standardní metodou léčby v USA i v Evropě a využívá se pro dodatečné ošetření po endoskopické resekci časných stadií karcinomu. Vzhledem k finanční náročnosti této metody se radiofrekvenční ablace v současné době neprovádí u pacientů s Barrettovým jícnem bez dysplazií, kteří jsou zařazeni do pravidelného sledování. IKEM, kde endoskopickým způsobem ošetřili cca 30 pacientů s karcinomem jícnu, při léčbě těchto nemocných velmi spolupracuje s III. chirurgickou klinikou FN Motol. První zkušenosti s radiofrekvenční ablací nádorů jícnu, avšak se starším typem přístroje, mají v ČR již další tři pracoviště (ÚVN, Vítkovická nemocnice a FN Olomouc).
Zdroj: Medical Tribune