Přeskočit na obsah

IKEM představil nejnovější srdeční podporu

Prognóza nemocných se srdečním selháním je stejně špatná jako například u pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem. Přitom jich prudce přibývá. Šancí, jak tomuto vývoji čelit, je rozvoj programu srdečních náhrad. Odborníci z IKEM prezentovali zatím poslední krok v této vysoce sofistikované léčbě.

Populace stárne a také se platí daň za úspěšnou léčbu ischemické choroby srdeční. Jestliže lidé dříve zemřeli už na první infarkt, nyní se dožívají druhého či třetího – třeba i ten přežijí, ale s poškozeným myokardem. Zdravotnictví se o ně musí postarat. Jednou z cest je rozvíjení programu srdečních náhrad. Mezi pracoviště, která udávají směr tohoto vývoje, patří pražský Institut klinické a experimentální medicíny. V srpnu zde představili nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory HeartMate III, na jejímž vývoji se odborníci z IKEM podíleli – část vývoje a preklinického testování probíhala i v Praze. Česká republika tak patří mezi šest zemí, v nichž byla tato špičková technologie v rámci studie použita – v první fázi se počítá s osmi českými pacienty s diagnózou velmi pokročilého srdečního selhání.

Oproti předchůdcům je HeartMate III pro pacienty mnohem komfortnější. Pro lékaře je snazší jej implantovat, na povrch těla vede jen napájecí kabel, i výdrž baterie je výrazně delší. Systém dovoluje průtok krve v rozmezí 2 až 10 l/min.

„Tento přístroj je díky další miniaturizaci vhodnější pro šetrnější implantaci mnohem menší operační ránou. Je umístěn přímo na srdci v perikardiální dutině, nevyžaduje tak vytváření podkožní kapsy a s ní spojený další chirurgický zásah s rizikem následných komplikací. Unikátní je plně magnetické zavěšení turbíny čerpadla, která je díky tomu trvale optimálně zavěšena v krevním proudu. Toto řešení mimo jiné eliminuje ložiska, která částečně poškozují krevní elementy a zároveň jsou limitujícím faktorem trvanlivosti pump. Jako jediný přístroj svého druhu tento typ umožňuje vytváření umělé pulsní vlny, která má pro organismus pravděpodobně řadu výhod v případě použití čerpadla v trvání mnoha let,“ popisuje výhody hlavní investigátor evropské studie doc. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D., zástupce přednosty Kardiocentra IKEM.

Výrobce poskytne IKEM zdarma osm kusů pump včetně příslušenství. Cena jedné přesahuje dva miliony korun, zdravotní systém tak získá téměř 20 milionů korun externích zdrojů pro léčbu těžce nemocných.

Samotné zavedení levostranné podpory se stává rutinním výkonem. Z hlediska léčebného cíle připadají v úvahu tři varianty. V první se stav nemocného zlepší a podpora se odstraní („bridge to recovery“). V druhém případě nemocný na podpoře čeká na transplantaci („bridge to transplantation“). Ve světě ale přibývá nemocných, u kterých je implantace levostranné srdeční podpory definitivním řešením – pak se hovoří o tzv. destination therapy. Takoví nemocní již žijí i v České republice. Přetrvávají však problémy s úhradou této léčby.

„Na západ od nás je již tato forma využití srdeční podpory zcela běžná a standardní. Důvodem omezení je u nás absence úhrady zákroku pro pacienty bez výhledu následné transplantace. To bychom rádi změnili. I pacienti, kteří jsou například vzhledem k vyššímu věku nebo prodělanému onkologickému onemocnění nevhodní jako kandidáti pro transplantaci, by měli dostat šanci na kvalitní život,“ vysvětluje přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Díky umělým srdečním podporám se výrazně snížil počet pacientů, kteří se na čekací listině nedožijí transplantace srdce. „Navíc se nemocní k zákroku dostávají v mnohem lepším stavu – to zvyšuje jejich šance na dlouhodobé přežití. IKEM jako superspecializované pracoviště, které stojí i u samotného vývoje těchto srdečních podpor, za dobu fungování programu implantoval pumpu více než 450 pacientům. Přes 200 pump bylo dlouhodobých, 250 krátkodobých. V současnosti pak ročně naši lékaři pomohou průměrně 70 nemocným,“ říká ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

Technologický vývoj dále postupuje směrem k indukčnímu dobíjení baterie, kdy celý systém bude implantován do těla pacienta. Neustále se také zlepšují ostatní parametry baterií – ať už jde o počet nabíjecích cyklů, nebo výdrž na jedno nabití.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené