Přeskočit na obsah

IKEM dovybavil své Kardiocentrum za podpory EU

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) úspěšně dokončil většinu výběrových řízení na program Obnova a rozšíření přístrojového a softwarového vybavení Kardiocentra. Lékařské pracoviště, jež drží několik primátů v oblasti léčby nemocí oběhové soustavy, tak posiluje svoji pozici nejmodernějšího kardiocentra v zemi. Projekt je z velké části financován penězi z Integrovaného operačního programu (IOP), který je součástí Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Z celkové investice za téměř 32 milionů korun je z evropských peněz hrazeno zhruba 64 procent.

Kardiocentrum IKEM, jež poskytuje komplexní kardiovaskulární péči v této oblasti včetně transplantace srdce, se může těšit na 13 nových přístrojů, jež z valné části nahrazují opotřebované nebo morálně zastaralé vybavení, popř. doplňují a rozšiřují možnosti vybavení stávajícího. „Pořízení nových přístrojů a softwaru je jednoznačně dobrou zprávou pro pacienty. Nahrazením starých přístrojů se zlepší kvalita péče. Dovybavením stoupne kapacita zdravotnických výkonů a efektivita Kardiocentra,“ uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči MUDr. Michael Želízko.

Investice zlepší péči pro pacienta

Mezi obnoveným vybavením je např. RTG systém pro komplexní elektrofyziologické vyšetření. Jeho předchůdce byl osm let starý a morálně zastaralý, zatímco nový systém bude umožňovat plnou digitalizaci obrazu, včetně 3D zobrazení a navigace. Vítaným pomocníkem bude také bed‑side echokardiograf, který umožňuje vyšetření nemocného přímo u lůžka bez potřeby převozu do echo laboratoře, nebo přístroj pro hemoeliminační kontinuální metodu, umožňující náhradu funkce ledvin přímo na jednotce intenzivní péče. U pacientů po kardiopulmonální resuscitaci, nejčastěji po akutním infarktu myokardu, se počítá s využitím nového přístroje pro řízenou mírnou hypotermii. V rámci projektu Obnova a rozšíření přístrojového a softwarového vybavení Kardiocentra IKEM se pamatovalo také na dovybavení programu dlouhodobé mechanické srdeční podpory, která pomáhá pacientům se selhávajícím srdce překlenout dobu do transplantace. Jde o program, jímž se IKEM odlišuje od ostatních komplexních kardiocenter. Mechanická srdeční podpora zde již byla použita asi u 150 pacientů, kteří se v 70 % úspěšně dočkali transplantace srdce. Vhodných pacientů však stále přibývá, a proto narůstá i potřeba nových řídících jednotek pro mechanickou srdeční podporu. Mezi nově pořízenými přístroji je také ventilátor pro invazivní a neinvazivní umělou plicní ventilaci. „Uvedené investice jsou pro pacienty jednoznačně zlepšení,“ ocenil vše přednosta Kardiocentra prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. Jako příklad uvedl nový rentgen, jenž umožní přesnější diagnostiku. „Budeme moci léčit pacienty s těžším postižením, protože budeme přesně vědět, do čeho jdeme, a co se týče „mechanických srdcí“, na čekací listině umíralo 30 % lidí, protože se potýkáme s nedostatkem dárců. Díky použití mechanické srdeční podpory jsme počet pacientů, kteří se transplantace nedožili, snížili na devět procent,“ popsal přínosy prof. Pirk.

Příklad efektivního využití evropských peněz

Podle PhDr. Mgr. Jana Bodnára, ředitele odboru evropských fondů MZ ČR, se financování různých projektů prostřednictvím evropských fondů ve veřejnosti netěší dobré pověsti kvůli některým sporným zakázkám. Projekt dovybavení kardiocenter však může být příkladem efektivního a účelného využití finanční podpory z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V případě IKEM se oproti plánované ceně (42,6 milionu korun) v tendrech podařilo ušetřit 10,9 milionu, řekl novinářům náměstek pro ekonomiku a provoz Ing. Michal Stiborek. Během doby, kdy probíhalo výběrového řízení, došlo totiž ke snížení cen na trhu, a proto IKEM požádal dodavatel o nové nabídky, což v konečném součtu přineslo téměř jedenáctimilionovou úsporu.

V rámci původního výběrového řízení nakonec došlo u tří položek (kardiologický informační systém, monitorovací jednotka na operační sál a monitorovací systémy s možností měření invazivních tlaků) ke zrušení původní soutěže pro námitku jednoho z dodavatelů a vypsání nové veřejné zakázky. V tomto případě je velice obtížné vypsat výběrové řízení, protože prvořadým požadavkem je zajištění funkčnosti a kompatibility se stávajícím vybavením a realizace dodávek od různých výrobců je podle prof. Pirka v tomto případě problematická. „Kardiologický informační systém buduje IKEM již více než deset let. Digitalizace a uložení všech dokumentů a výsledků vyšetření pacienta včetně jeho EKG křivek a telemonitoringu na server umožní např. sdílení informací a jejich archivaci, standardizaci postupů, zavedení kontrolních mechanismů atd. Jedná se o trend, jejž budou postupně následovat i další pracoviště, protože tento postup umožní trávit méně času administrativou, a naopak více se věnovat provádění specializovaných výkonů,“ vysvětluje prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC, místopředseda výboru České kardiologické společnosti a přednosta Kliniky kardiologie IKEM. Přidělení peněz EU je spojeno s povinností informovat o jejich využití. V případě IKEM je průhlednost finančních toků o to důležitější, že minulé vedení je spojováno s předraženými zakázkami. Nový ředitel Aleš Herman, který se ujal funkce loni v říjnu, však nastolil kurs efektivity a otevřenosti, čehož dokladem je například i několikaúrovňový dohled ze strany nezávislého orgánu (MZ), jak během výběrového řízení, tak před vlastním podpisem smluv s jednotlivými dodavateli, kteří byli úspěšní ve výběrovém řízení.

I díky dovybavení představuje IKEM nejkomplexnější kardiocentrum v České republice, které naplňuje bezezbytku vizi tzv. Národního kardiovaskulárního programu. Je dobré si uvědomit, že stále existují rozdíly v dostupnosti a kvalitě poskytované péče mezi jednotlivými regiony. Proto je podpora dovybavení jednotlivých kardiocenter a sjednocení úrovně poskytované péče tak důležitá. „Cílem Národního kardiovaskulárního programu je zajistit pro každého pacienta péči všeobecně dostupnou, založenou na svobodné volbě lékaře a vysoce odbornou. A právě v IKEM i ti nejkomplikovanější pacienti takovou péči vždy najdou,“ říká prof. Kautzner.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené