Přeskočit na obsah

i‑hojení – nový pomocník při léčbě ran

Také letos v lednu Pardubice hostily celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma mezioborové spolupráce při léčbě ran a kožních defektů. Hlavní organizátor, Česká společnost pro léčbu rány, připravil ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a s Nemocnicí Pardubického kraje pro návštěvníky XIV. ročníku kongresu tradičně bohatý odborný program, ve kterém si zájemci mohli vedle řady prezentací, zaměřených jak na novinky v oblasti hojení ran, tak na zkušenosti s různými možnostmi léčby, vybrat i z velkého množství praktických workshopů. Velký zájem vzbudil mj. i workshop společnosti HARTMANN – RICO nazvaný „Klinické a ekonomické hodnocení ran“.

 

V jeho průběhu byl posluchačům představen praktický inovativní nástroj pro sledování a analýzu hojení ran. Jedná se o IT aplikaci dostupnou pro každého odborníka po přihlášení na webových stránkách www.i‑hojeni.cz. Role průvodců, kteří účastníky workshopu podrobně seznámili s fungováním a výhodami nového systému a s jeho přínosy pro pacienty, zdravotnický personál i zdravotnická zařízení, se ujali doc. MUDr. Lenka Veverková, Ph.D., z I. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně a Ing. Petr Doležal, který se podílel na vývoji celého systému.

 

Důvody pro vývoj databáze klinických případů léčby rány

Doc. Veverková se v úvodu workshopu zamýšlela nad důvody, proč využívat sofistikovanější nástroje na sledování efektivity poskytované péče v rámci léčby ran a jejích ekonomických dopadů u pacientů po chirurgických výkonech. V oblasti hojení ran totiž existuje velké množství možností, jak u individuálního pacienta v léčbě postupovat. Na jednu stranu žádný krycí materiál či metoda vlhkého hojení ran nemá univerzální použití, na druhou stranu se v průběhu doby na základě dosavadních zkušeností i nových poznatků z výzkumu vyvíjejí stále nové materiály a vlastnosti těch stávajících se neustále zdokonalují, takže zvolit správné krytí nebývá jednoduché. Vedle dobré znalosti dostupných krycích materiálů a dalších metod vlhkého hojení je pro lékaře důležité i vyhodnocování vlastních praktických zkušeností s jejich použitím u různých typů pacientů a ran. „Je všeobecně známo, že většina lidí si dlouhodobě pamatuje jen deset procent z toho, co čte, a dvacet procent z toho, co slyší. Větší množství informací je člověk schopen si pamatovat, pokud informaci vnímá současně několika smysly, a ještě více informací si člověk zapamatuje, pokud s nimi sám aktivně pracuje a jsou spojeny s nějakou emocí. Nicméně, stoprocentní uchovávání informací umožňuje pouze elektronická databáze. Během doby jsme se naučili využívat veškeré možnosti, které moderní léčba ran nabízí, a také jsme se snažili porovnat nákladovou efektivitu používaných moderních postupů se standardně zavedenou praxí. Zjistili jsme však, že nemáme k dispozici žádný nástroj, který by nám umožnil vyhodnocovat a porovnávat úspěšnost a ekonomickou efektivitu poskytované léčby,“ popisuje situaci a důvody, které předcházely vývoji aplikace i‑hojeni.cz, doc. Veverková.

V této situaci stojí za připomenutí, že klasičtí dodavatelé nemocničních informačních systémů nemohou svými softwarovými řešeními pokrýt všechny procesy, které ve zdravotnických zařízeních probíhají, zvláště ne specializované postupy, které nejsou příliš časté (jako například použití podtlakové terapie při hojení komplikovaných ran), a proto také od nich nelze očekávat podporu zpracování a analýz klinických parametrů souvisejících s léčbou ran a možnost přehledné archivace jednotlivých případů a jejích sdílení s dalšími odborníky. A právě možnost podrobně a jednoduše analyzovat průběh hojení rány a konzultovat poznatky s dalšími kolegy je jednou z výhod, jež nová aplikace i‑hojeni. cz nabízí.

Konkrétně lze s pomocí aplikace i‑hojeni. cz přehledně evidovat jednotlivé případy, včetně podrobné fotodokumentace, s tím, že umožňuje individuální nastavení sledovaných parametrů podle potřeb lékaře, který s databází pracuje. Dále nabízí základní analytické funkce a statistické přehledy, včetně ekonomických dopadů zvolené strategie (výpočet nákladů na léčbu konkrétního pacienta), které mohou být využity i jako podpůrná argumentace při rozhodování o léčebné strategii. V neposlední řadě se mohou údaje spravované touto databází stát díky snadnému reportingu základem pro vlastní výzkumné projekty. Na takto velkém souboru pacientů již lze provádět vyhodnocení různých typů přístupů v léčbě pacientů s určitým typem rány a zkoumat jejich dopady jak na prognózu pacienta, tak na chod zdravotnického zařízení. Databáze může také sloužit jako podklad pro prezentace výsledků pracoviště na odborných fórech.

 

Nová verze databáze je intuitivní a uživatelsky přívětivá

Internetovou verzi této aplikace lze zdarma využívat na jakémkoli počítači, tabletu či chytrém telefonu s připojením k internetu. „Každý zájemce se může na adrese www.i‑hojeni.cz jednoduše zaregistrovat a vytvořit si tak účet, který bude archivovat jeho vlastní pacienty. Naší ambicí je, aby databáze sloužila pro evidenci podtlakové terapie ran, ale také záznam ošetření kožních defektů pomocí vlhkého hojení i tradičních postupů, a to jak v ambulanci, tak v rámci hospitalizace na oddělení,“ vysvětluje Ing. Doležal s tím, že aplikaci lze instalovat i interně v rámci nemocniční sítě. V tom případě je možné ji propojit s nemocničním informačním systémem, díky čemuž se se práce s aplikací ještě zrychlí, protože se u každého nového případu automaticky načtou osobní údaje pacienta z nemocniční databáze.

Důležitou součástí aplikace je práce s přehlednou fotodokumentací vývoje hojení rány. Fotografie se ve formě timeline řadí chronologicky a ke každé lze doplnit i stručný popis. Lze je rovněž jednoduše exportovat do PDF a v tištěné podobě uložit ve zdravotnické dokumentaci pacienta. Další uživateli oceňovanou vlastností aplikace je možnost vybrat nebo dokonce nově přidat parametry rány, které chce lékař u svých pacientů sledovat (např. přítomnost píštěle nebo stomie, výsledky mikrobiologických vyšetření atd.). Jednotlivé sledované parametry lze následně statisticky vyhodnocovat. Tím se aplikace stává pro uživatele mnohem přívětivější, než kdyby měla pevně definovaný profil pacienta s parametry, které se povinně musejí u všech vyplňovat.

Aplikace také umí podle zadaných vstupních parametrů vztahujících se k zdravotnímu stavu pacienta a charakteristikám rány odhadnout dobu léčby a počet převazů i dobu, která bude pro jejich provedení třeba. Přehledně také poskytne porovnání těchto údajů zvlášť pro podtlakovou a konvenční terapii, což umožní lépe předem vyhodnotit ekonomickou náročnost zvažované léčby. Ekonomické ukazatele léčby lze souhrnně analyzovat i zpětně na souboru již odléčených pacientů.

„Přestože již dnes aplikace nabízí řadu velmi užitečných funkcí, uživatelé se mohou těšit na další vylepšení. Chceme také rozšířit nástroje pro kalkulaci ekonomické náročnosti léčby,“ přibližuje další plány vývojářů Ing. Doležal.

 

Proč databázi využívat

A jaké jsou první praktické zkušenosti s využitím aplikace i‑hojeni.cz v reálné praxi? „Na naší klinice ošetříme podtlakovou terapií přibližně čtyřicet pacientů za rok a za poslední roky, kdy tento druh léčby systematicky sledujeme, jsme do databáze zařadili již více než 170 nemocných s různými diagnózami a typy rány. Zpočátku jsme potřebovali získat zkušenosti, pro jaký typ pacientů je podtlaková terapie nejvhodnější, jaké tlaky se hodí v určitých klinických situacích, jaká je nejvhodnější frekvence převazů atd. Dnes již na základě analýzy předchozích případů dokáže mnohem lépe odhadnout, kdy je nejvhodnější podtlakovou terapii nasazovat, jak dlouho ji aplikovat a s jakými tlaky, jakou komplikaci u daného pacienta lze očekávat. Vedle toho jsme také uvítali možnost snadné konzultace svých pacientů s odborníky z jiných pracovišť, včetně zahraničních. Systém nám také usnadňuje hodnocení vlastní léčby a poskytuje klinická i ekonomická data pro jednání s vedením nemocnice a pojišťovnami. Dokážeme tak lépe analyzovat výsledky účinnosti léčby, tedy jak použití podtlakové léčby ovlivnilo délku hospitalizace či počet převazů v závislosti na věku, pohlaví a dalších parametrech,“ vypočítává přínosy a možnosti využití databáze i‑hojeni.cz doc. Veverková s tím, že v případě potřeby mohou být data z této databáze i užitečným nástrojem v případě právních sporů.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené