Přeskočit na obsah

ICRC se otevírá Brnu a světu

Slavnostním ceremoniálem byly 12. října otevřeny nové prostory Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (International Clinical Research Center – ICRC). Do nových prostor se postupně přestěhují první pacienti, kterým bude poskytována nejmodernější léčba kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Současně budou v nových budovách zahájeny klinicko‑výzkumné aktivity, které budou inovativním způsobem směřovat k nalézání a ověřování nových metod v prevenci, časné diagnostice a léčbě těchto onemocnění.

Centrum je tvořeno dvěma klinikami – Klinikou kardiovaskulárních chorob a Neurologickou klinikou, dále rozsáhlým komplexem tzv. integrovaných vědeckých laboratoří. Ojedinělá koncepce těsného propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí umožní velmi rychle přenášet výsledky nejnovějších výzkumů do klinické praxe. Současně již byly odstartovány rozsáhlé preventivní lékařské a výzkumné programy, jejichž cílem je snížit výskyt kardiovaskulárních a cerebravaskulárních onemocnění v naší populaci, zejména u osob v mladém a středním věku, a dosáhnout maximální možné kvality života seniorů. Například cílem preventivního programu Kardiovize 2030 je dosáhnout takové změny životního stylu občanů a prostředí města Brna, které umožní, aby se město Brno stalo do roku 2030 městem s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností v ČR.

Stavba budov Mezinárodního centra klinického výzkumu začala v červnu 2010. „Pevně jsme věřili, že Evropská unie projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu schválí,“ říká ředitel fakultní nemocnice Ing. Petr Koška, MBA. „To se pak v červnu 2011 skutečně stalo a EU na projekt přispěje nadpoloviční většinou, celkem více než 2,4 miliardy korun. Samotná stavba je financována převážně z národních zdrojů (MZ ČR, JMK) a vlastních zdrojů naší nemocnice. Zatímco vybavení a provoz ICRC jsou financovány z grantu EU.“

„FNUSA‑ICRC se stává jedním z nejmodernějších center pro kardiologii a neurologii v Evropě,“ uvádí doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D., vedoucí lékař Mezinárodního centra klinického výzkumu, který je společně s prof. Virendem Somersem z Mayo Clinic hlavním autorem koncepce projektu ICRC.

V ICRC bude řada unikátních vědeckých laboratoří, z nichž některé dosud na světě neexistují. Například Laboratoř ultrapřesných měření FNUSA‑ICRC bude poskytovat unikátní podmínky pro měření EKG, EEG a dalších signálů. Jejich konstrukce byla odborníky ICRC navržena tak, aby umožnila téměř dokonalou elektromagnetickou izolaci. Té je dosaženo jednak umístěním laboratoře (20 m pod zemským povrchem, stěny laboratoře jsou tvořeny speciální vanou, která je obklopena přírodní podzemní vodou), a dále originálně navrženou koncepcí stínění jednotlivých místností a rozvodu energií v laboratoři. Výbavu budov, kromě nejnovějších špičkových technologií, tvoří technologie již vyvinuté odborníky ICRC, jako je například Technologie ANNAlab MI‑3, která dosahuje přibližně o řád vyšší citlivosti při měření EKG a EEG signálů, než v současnosti poskytují nejlepší technologie na trhu.

Hi‑tech laboratoř pro kardiovaskulární a mozkové intervence bude vybavena kombinací špičkových zobrazovacích technologií a technologií pro stereomagneticky navigované výkony. Umožní tedy provádění nejnáročnějších vyšetření a zákroků, například zavádění miniaturních sond a stentů na přesné místo v srdci, mozku či dalších orgánech. Zásadní význam bude mít i pro cílené zavádění kmenových buněk do specifických míst v organismu. Laboratoř umožní nové perspektivy pro léčbu některých nejzávažnějších kardiovaskulárních, neurologických či onkologických onemocnění.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené