Přeskočit na obsah

I v Česku je nyní dostupné farmakologické ukončení těhotenství

Od června letošního roku mají ženy v České republice, které se z jakéhokoli důvodu rozhodnou pro ukončení těhotenství, možnost využít metodu tzv. farmakologického ukončení těhotenství.

Po registraci v loňském roce a provedených nezbytných legislativních krocích se tento v zahraničí již desítky let prováděný způsob dostává prakticky i do českých nemocnic. „Doposud bylo ukončení těhotenství prováděno pouze chirurgickou metodou. Ta může být pro ženu v mnoha případech velmi náročná, ať již z hlediska anestezie, nebo možnosti poranění děložní stěny s následkem nemožnosti mít v budoucnosti děti,“ komentuje situaci předseda České porodnické a gynekologické společnosti doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. Přípravek nelze běžně dostat v lékárnách pouze na recept. Tento způsob ukončení těhotenství může být použit do 49. dne těhotenství a je vázán na podání ve zdravotnickém zařízení s lůžkovou péčí.

„Každá metoda ukončení těhotenství má své opodstatnění a je vždy na lékaři, aby ženě individuálně doporučil pro ni nejvhodnější způsob. Samozřejmě z všeobecného pohledu farmakologické ukončení těhotenství je pro organismus ženy šetrnější především z hlediska její další fertility,“ říká k tomu doc. MUDr. Marek Ľubušký, Ph.D., z Porodnicko‑gynekologické kliniky LF UP a FN Olomouc.

Tato metoda se ve světě používá již desítky let. V západních zemích, jako je Německo, Francie, Velká Británie nebo severské státy, je tento způsob ukončení těhotenství metodou první volby v 80 % všech interrupcí.

Nejprve je pacientce podáno 600 mg antiprogesteronu mifepristonu. Jedná se o tři tablety, jejichž účinek zamezí výživě těhotenské tkáně včetně embrya.

Pacientka zůstává jednu hodinu pod přímým dohledem lékaře z důvodu například zvracení nebo alergické reakce. Další návštěva pacientky je po 36 až 48 hodinách, kdy je jí podána druhá látka – jedna tableta 400 μg misoprostolu. Ta zajistí vypuzení těhotenské tkáně z těla. Za dalších 14 až 21 dnů absolvuje pacientka povinně další kontrolu u lékaře. Každá pacientka, která se rozhodne pro farmakologické ukončení těhotenství, obdrží bezpečnostní kartu s uvedením data a hodiny další návštěvy a kontaktu na lékaře pro případ nutnosti. U malé části pacientek je přesto nutné provést chirurgickou revizi dutiny děložní. Jde o 2 až 7 % žen, u kterých dojde k vypuzení těhotenské tkáně a embrya pouze částečně či vůbec. Riziko této komplikace je tím nižší, čím dříve se k interrupci přistoupí. Nicméně i v tomto případě je chirurgický zákrok pro ženu šetrnější, neboť díky předchozímu podání prostaglandinu není třeba násilně rozšiřovat děložní hrdlo.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené