Přeskočit na obsah

I slova dokáží léčit

Dobrovolnické programy (nejen) na onkologických pracovištích

„Obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci“ – tak lze charakterizovat dobrovolníky, kteří především na onkologických (ale i dalších) odděleních nemocnic v celé České republice pomáhají profesionálním zdravotníkům v péči o nemocné, ale hlavně pomáhají nemocným samotným. Šetří čas lékařů a sester, avšak především uspokojují psychosociální potřeby pacientů a jako lidský prvek v profesionálním světě přispívají k humanizaci nemocnic. Stávají se tak stále častěji nedílnou součástí mnoha zdravotnických zařízení, neboť přinášejí na lůžková i ambulantní pracoviště unikátní nabídku – lidský kontakt, rozptýlení a ochotu naslouchat, což je v často odosobněném prostředí moderních technologií a přetíženého zdravotnického personálu mimořádně potřebné.

Více než desetiletou tradici dobrovolnických programů na onkologických pracovištích (zákon o dobrovolnické službě byl u nás přijat v roce 2002) završily 28. února tohoto roku Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze a občanské sdružení Amelie, když uspořádaly na půdě VFN první ročník konference o těchto programech. Konference se zúčastnilo téměř 100 zástupců onkologických klinik, dobrovolnických center a dalších organizací, které se zaměřují na onkologickou problematiku, z celé republiky. Prezentace přednesli zástupci dobrovolnických programů a Fakultních nemocnic z Prahy, Liberce, Olomouce, Ostravy, Brna i z Bratislavy.

Onkologická péče je u nás, především díky komplexním onkologickým centrům, na velmi dobré úrovni. Nicméně i tak je k naplnění potřeb nemocných, kteří často nemají možnost dát prostor svým pocitům a emocím, zapotřebí pozornost někoho, kdo je připraven naslouchat a poskytnout podporu či útěchu. Tuto roli stále častěji přebírají a dobře plní právě dobrovolníci.

Na dobrovolníky programů rozvíjených na onkologických pracovištích jsou kladeny vysoké nároky, neboť vedení a realizace takového programu v náročných a stále ještě značně tabuizovaných oblastech zdravotnické péče jsou velmi náročné a mají svá specifika. Existují zde také nejrůznější rizika pro pacienty, zdravotníky i pro dobrovolníky. Důležitou roli hraje již dobrý výběr a příprava dobrovolníků, a samozřejmě i dobrá komunikace s odborným personálem zdravotnických zařízení a spolupráce s vedením příslušného zdravotnického pracoviště a oddělení. Za klíčovou podmínku je proto nutno považovat co nejlepší spolupráci všech těchto subjektů. Podle Mgr. Dity Svobodové, náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání a kvalitu ředitelky VFN v Praze, je „pro efektivní průběh a dobré nastavení programu osobní zaujetí vedení nemocnic i jednotlivých klinik klíčové“.

Konference znovu potvrdila, že správně připravení dobrovolníci na onkologické kliniky rozhodně patří a zaslouží si větší prestiž a uznání smyslu své práce; jen tak může dojít k dalšímu rozvoji v kvalitě i kvantitě. „Velmi mě potěšila otevřenost jednotlivých příspěvků i panelové diskuse, účastníci se nebáli hovořit o konkrétních problémech, které se vyskytují v této oblasti,“ zhodnotila konferenci ředitelka Amelie Pavla Tichá.

Občanské sdružení Amelie pomáhá onkologicky nemocným a jejich blízkým překonávat nejrůznější zátěžové situace, k nimž dochází v souvislosti s onemocněním před zahájením léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení, již od roku 2006. Činnost odborníků i dobrovolníků v Centrech Amelie v Praze, Olomouci a Rakovníku doplňuje telefonní linka a internetová poradna. Amelie též rozvíjí dobrovolnický program specializovaný na onkologickou problematiku, a to ve spolupráci s VFN v Praze, FN Olomouc, Institutem onkologie a rehabilitace na Pleši a také ve městech a obcích Středočeského kraje v programu Dobrovolní poradci Amelie. Odborný tým Amelie nabízí rovněž akreditované vzdělávání zaměřené na oblast psychosociálních potřeb onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené