Přeskočit na obsah

I. jarní ortopedické symposium navazuje na tradici

Ve dnech 24. a 25. března t. r. se konalo v Lázních Bělohrad I. jarní ortopedické symposium. Jde o setkání, které navazuje na úspěšné hradecké kongresy, a to nejen termínově. Tohoto obnoveného seriálu se ujaly kliniky dvě: kromě původního pořadatele, hradecké Ortopedické kliniky LF UK, nově i Ortopedická klinika 2. LF UK a FN Motol v Praze. Letošní první ročník byl věnován velkému tématu – chirurgické léčbě kyčelní dysplazie.

Vlastní kongres byl zahájen ve čtvrtek odpoledne sesterskou sekcí. Na ní participovaly především sestry z hradecké kliniky, v menší míře pak z kliniky motolské a Revmatologického ústavu v Praze. Přednášky byly věnovány jak vlastní chirurgické léčbě z pohledu sestry‑instrumentářky, tak následné péči na jednotkách intenzivní a intermediární péče, standardním lůžku a rehabilitačních odděleních s ohledem na typ výkonu, tedy záchovné operace, kloubní náhrady, revizní operace. Úroveň přednášek byla velmi dobrá a poukázala na náročnou práci sester jak medicínskou, tak stále narůstající množství práce administrativní.

V pátek ráno byla zahájena lékařská část kongresu projevy starosty města, ředitele Anenských slatinných lázní, a. s., Mgr. Štěpána Veleho a obou prezidentů kongresu, doc. MUDr. Tomáše Trče, CSc., MBA, a as. MUDr. Pavla Šponera, Ph.D. Po vyhlášení ceny za nejlepší článek uplynulého roku v časopisu Ortopedie začala vědecká část kongresu. Ten byl rozdělen na čtyři části.

První z nich byla věnována anatomii kyčle (Naňka, Stehlík), radiologii a sonografii kyčle (Chládek, Kokavec) a otevřené repozici (Sosna).

Druhá část byla věnována záchovné chirurgické léčbě reziduální kyčelní dysplazie, konkrétně pánevním osteotomiím (Dungl, Roy), acetabuloplastice (Chládek) a Ganzově periacetabulární osteotomii (Czubak, Soballe). Třetí část jednání byla věnována kloubním náhradám kyčle v dysplastickém terénu (Trč, Landor, Rozkydal, Hangody). První tři části byly vyhrazeny pro zvané řečníky, v poslední pak zazněla volná sdělení na téma konzervativní i chirurgické léčby kyčelní dysplazie a v neposlední řadě i o přínosu balneoterapie v souvislosti s kyčelní chirurgií (Kosztyo).

Organizační zajištění celého kongresu převzala firma Ortopedické centrum a nutno říci, že k potěše všech zúčastněných. Sesterská část kongresu se konala ve funkcionalistickém hotelu Grand, dýchajícím příjemnou atmosférou první republiky a upomínajícím na prominentní hosty léčebny (Vlasta Burian, Adina Mandlová a další). Lékařská část kongresu proběhla v exkluzivním prostředí lázeňského domu „Tree of Life“, který celému jednání zajistil opravdu důstojný, přitom velmi praktický rámec – jednací sál i výstava zdravotnické techniky, příjemné ubytování i možnost návštěvy procedur, které poskytují Anenské slatinné lázně, vše bylo pod jednou střechou. Poskytovaná úroveň stravování čili oběd, večeře se společenským večerem i coffee breaks s občerstvením dala zapomenout ekonomické krizi.

Všemi účastníky byl velmi oceněn zvolený formát lékařské části kongresu – jednodenní monotematické jednání. To mělo opravdu vysokou odbornou úroveň, a to nejen proto, že pozvání přijali přední kyčelní chirurgové z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Dánska a Spojených států. Potvrdilo, že naše cesta jak v oblasti záchovné chirurgie (absolutní preference zastřešujících zákroků, využívajících biologické krytí), tak v oblasti kloubních náhrad, kde prakticky neexistují technické limity v indikaci, zcela koreluje se zahraničními zkušenostmi, a jde tak správným směrem. Zbývá si jen přát, aby jarní ortopedické symposium prokázalo svou životaschopnost i v příštím ročníku, který bude opět monotematický a bude věnován femoropatelárnímu kloubu.

MUDr. Petr Chládek

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené