Hypertyreóza po fluoxetinu
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors) jsou typicky používány jako antidepresiva. Klinicky významná porucha funkce štítné žlázy navozená SSRI je vzácná.
Dříve byly popsány v literatuře jen čtyři případy hypotyreózy po některých SSRI (escitalopram, paroxetin a sertralin). Sedmičlenný tým specialistů z USA (univerzitní pracoviště New York, NY a Los Angeles, CA) a Číny (univerzitní pracoviště Hangzhou) referují o případu hypertyreózy způsobené fluoxetinem (SSRI) u 38leté pacientky s psychotickou depresí.
Její profily štítné žlázy, podložené vyšetřeními klinickými, hematologickými a pomocnými, ukazovaly na hypertyreózu po deseti týdnech léčby fluoxetinem (40 mg, přechodně 60 mg/den). Po přerušení léčby fluoxetinem a podávání venlafaxinu (serotonergní a noradrenergní antidepresivum) došlo k obnovení normální funkce štítné žlázy.
Přídavná léčba nízkou dávkou atypického antipsychotika olanzapinu (5, později 2,5 mg/den) funkci štítné žlázy neovlivnila. V prvním roce katamnézy zůstaly funkce štítné žlázy zcela normální a pacientka byla zcela bez depresivních příznaků. Tato kasuistika v první řadě poukazuje na nutnost monitorování profilů štítné žlázy během léčby SSRI, zvláště když je klinická odpověď na ni nedostatečná, atypická nebo komplikovaná.
Zdroj: Zdroj: Lai J, Xu D, Peterson BS et al. Reversible fluoxetine‑induced hyperthyroidism: A case report. Clin Neuropharm. 2016;39(1):60–61