Přeskočit na obsah

Hradecká prvenství: úspěšné oddělení „siamských“ dvojčat

Srostlá dvojčata se podle statistických údajů objevují přibližně v jednom z 50 000 porodů. Nejvíce z nich je spojeno v oblasti hrudníku a břicha. Poprvé na světě byla "siamská" dvojčata úspěšné oddělena v roce 1952 v nemocnici v Clevelandu v USA. První úspěšné oddělení "siamských" dvojčat v Československu bylo provedeno na oddělení dětské chirurgie Fakultní nemocnice v Hradci Králové týmem lékařů pod vedením tehdy doc. Hvězdoslava Stefana (nar. 14. 3. 1920). Šlo o případ, který spádově patřil do naší nemocnice. Těhotná mladá žena (21 let) zde byla 20. listopadu 1980 vyšetřena na gynekologicko-porodnické klinice, kde jí provedl MUDr. Jiří Jirouš též vyšetření ultrazvukem a vyslovil jako první podezření na "siamská" dvojčata (údajně světové prvenství).

Pacientka byla hned druhý den hospitalizována a pravidelně vyšetřována i ultrazvukem. Lékaři si byli s diagnózou jisti, na ultrazvuku bylo vidět asi 6 cm dlouhé spojení obou plodů. Ke spontánnímu porodu došlo 19. prosince kolem 14. hodiny. Byl indikován císařský řez, jejž provedl MUDr. Karel Radocha. O pět týdnů dříve se tak narodili chlapci Michal a Tomáš o společné váze 4 450 gramů, otočení k sobě polohou 69 a srostlí hrudníkem a břichem. Jejich životy byly ohroženy pro nezralost i zdravotní stav. Okamžitá operace byla nezbytná.

Operaci předcházelo ještě angiografické vyšetření, které provedl MUDr. Adolf Kopecký. Za dvě hodiny po narození jsou dvojčata přeložena na chirurgické oddělení dětské kliniky, kde se dostávají do péče doc. Stefana, jenž zjišťuje, že děti mají spojená játra a některé cévy, jejichž oddělení bylo nejzávažnější částí operace. Ta začala ve 21.30 h a trvala kolem dvou hodin. V lékařském týmu vedeném doc. Stefanem byl porodník MUDr. Radocha, MUDr. Pokorná, MUDr. Koudelka a další. Operace musela proběhnout rychle, protože nedonošené děti byly ohroženy srdečním selháním a dalšími komplikacemi. Pooperační péče proběhla přes počáteční problémy s dýcháním úspěšně a obě děti se během několika týdnů zotavily (viz obr.). Před třemi lety (2007), kdy proběhla mohutně medializovaná operace "siamských" dvojčat Marka a Michala na Slovensku, byla úspěšná operace v Hradci Králové v roce 1980 znovu připomínána.

Česká televize natočila s profesorem Stefanem rozhovor a požádala jej též o kontakt na dvojčata, jimž tehdy bylo již 27 let. Doprovázela jsem pana profesora na návštěvě rodiny oddělených dvojčat. Oba chlapci jsou zdraví a bez potíží. Jeden z nich vystudoval vysokou školu, druhý střední. V žádném případě však nechtějí vystoupit z anonymity, svoje soukromí si úzkostlivě chrání. Profesor Stefan vzpomínal, že to nebyla jeho první operace toho druhu, že se již před dvaceti lety pokusil rozdělit "siamská" dvojčata, ale neúspěšně. Šlo tehdy o závažný případ, kdy dvojčata měla jen jedno srdce. Jedna z holčiček přežila, ale pouze 14 dní. Hradecké prvenství úspěšného oddělení "siamských" dvojčat se dostalo i do zahraničních zpráv na jiných kontinentech.

V pozůstalosti profesora Stefana je dopis od profesora Charváta, hradeckého histologa, který tehdy působil na univerzitě v Nigérii - zachytil v tamním tisku zprávu o tomto významném chirurgickém zákroku a svému kolegovi upřímně blahopřál. Podle mezinárodních sestav úspěšně provedených oddělení se tato operace řadila do první dvacítky.

Život zasvěcený svobodě a pokroku

Hradecká nemocnice byla v době operace velmi dobře vybavena a hlavně měla již řadu skvělých odborníků, kteří se podíleli na diagnostice, operaci i další léčbě obou malých pacientů. Hradecké pracoviště dětské chirurgie při dětské klinice bylo vybudováno profesorem Stefanem, spoluzakladatelem československé dětské chirurgie v šedesátých letech minulého století. V jeho zdech se odehrála řada dalších československých medicínských prvenství.

Prof. Stefan provedl unikátní pozorování dysgeneze gonád u nás, jež byla teprve později v cizině pojmenována "smíšená dysgeneze gonád" jako nová nosologická jednotka, a současně uveřejnil postup chirurgického léčení těchto jedinců. Jiným prvenstvím byla v našem státě prvně úspěšně provedená rekonstrukce exstrofického močového měchýře a epispadie s úplnou kontingencí moče (1963). Ve stejném roce uveřejnil se spoluautory (Dvořák, Herout) u nás neznámou problematiku rakoviny štítné žlázy u dětí. Dále vypracoval endoskopickou metodu pro diagnostiku vrozených intersexuálních stavů a metodu rekonstrukční genitoplastiky. U ženských pseudohermafroditů, u nichž se v cizině i u nás v té době prováděly léčebně mutilační operace, zavedl záchovnou rekonstrukční plastiku.

Tento výkon je pokládán v léčbě zmíněných pacientů za historický mezník. V sedmdesátých letech minulého století ve spolupráci s profesorem Hyniem uskutečnili první sérii rekonstrukčních operací transsexuálních pacientů v dospělém věku u nás. Extrapleurální přístup při operaci vrozené atrezie jícnu a úspěšné náhrady dlouhého defektu jícnu tlustým střevem patří též mezi první u nás. Začátkem šedesátých let zavedl a modifikoval Duhamelovu operaci pro vrozené aganglionární megacolon u dětí jako u nás novou a standardní léčebnou metodu. Zároveň postupně vypracoval zjednodušený způsob diagnostiky tohoto onemocnění z rektální biopsie (1962, 1965).

Loni 7. února profesor Stefan ve věku nedožitých 89 let zemřel. Vojenského státního pohřbu se vedle řady oficiálních hostů z UK, lékařské fakulty a fakultní nemocnice zúčastnila řada vděčných pacientů z celé republiky. Za svoji více než padesátiletou lékařskou službu jich úspěšně operoval tisíce. Profesor Stefan byl pokračovatelem slavné hradecké rodiny Stefanů, legendou české dětské chirurgie a urologie a velkým vlastencem, který žil a pracoval podle hesla svého velkého vzoru Karla Rokitanského: SVOBODA a POKROK.

Zdroje: osobní archiv profesora Stefana

Seriál vzniká ve spolupráci s časopisem FN Hradec Králové SCAN, jehož vedoucím redaktorem je prof. MUDr. Ivo Šteiner, CSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené