Přeskočit na obsah

Hradecká brachyterapie je up‑to‑date

Karcinom prostaty je v České republice třetím nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Klinika onkologie a radioterapie FN Hradec Králové zavedla novou metodu jeho terapie. V léčbě karcinomu prostaty se uplatňuje výraznou měrou zejména radioterapie.

Moderní techniky radioterapie, jimiž Klinika onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové disponuje, jako je např. radioterapie s modulovanou intenzitou a radioterapie naváděná obrazem, umožňují ozářit prostatu do vysoké dávky vedoucí k vyléčení nádoru a s vysokou přesností, která snižuje riziko vedlejších účinků záření na zdravé tkáně.

Aktuálně nejúčinnější metodou ozáření karcinomu prostaty je brachyterapie, při níž se zářiče zavádějí přímo do prostaty. Díky rozsáhlé modernizaci přístrojového vybavení Kliniky onkologie a radioterapie, na které se podílela fakultní nemocnice, evropské fondy, Liga proti rakovině a Nadace Východočeská onkologie, se tato metoda stala dostupnou i v Hradci Králové.

Premiéru měla 25. července. Klinika onkologie a radioterapie je čtvrtým centrem v České republice, které tuto metodu provádí. Brachyterapie u karcinomu prostaty se dosud používá ve dvou formách. Při permanentní brachyterapii se zavádějí do prostaty radioaktivní zrna jódu nebo paladia. Permanentní brachyterapie je šetrnou alternativou chirurgické léčby u pacientů s nízkým rizikem a je široce využívána v řadě zemí, včetně Slovenska. Bohužel v České republice zatím není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Druhou metodou je dočasná brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem, při němž se využívají automatické afterloadingové přístroje obsahující zrno iridia s vysokou aktivitou záření. Tato forma brachyterapie se využívá k eskalaci dávky ze zevní radioterapie, která je limitována radiotolerancí rekta a močového měchýře, jejich pohybem a nepřesností v nastavení pacienta při ozařování. Metaanalýza klinických studií užívajících k eskalaci dávky metody zevního ozáření, kombinaci zevního ozáření a permanentní brachyterapie a kombinaci zevního ozáření a brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem prokázala, že brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem doplňující dávku ze zevní radioterapie navozuje u karcinomu prostaty nejlepší biochemickou kontrolu i celkové přežití (Pieters BR et al. Radiotherapy and Oncology 2009;93:168-173).

Indikací pro brachyterapii s vysokým dávkovým příkonem v kombinaci se zevním ozářením jsou karcinomy prostaty stadia T1b-T3b, bez známek diseminace či uzlinového postižení. Pacienti vhodní k brachyterapii však musejí splňovat další individuální kritéria, co se týče přidružených onemocnění, velikosti prostaty, anatomických poměrů v pánvi a mikčních potíží.

Procedura se provádí ve spinální anestezii a spočívá v aplikaci jehel do prostaty pod kontrolou ultrazvukem (obr. 1). Následují fyzikální výpočty, jimiž se stanoví pozice radioaktivního zdroje a ozařovací čas (obr. 2). Konečnou fázi představuje zavedení zářičů a odstranění jehel. Celý výkon je extrémně náročný na přesnost provedení a trvá průměrně dvě hodiny.

Klinika onkologie a radioterapie FN a LF Hradec Králové již využívá intersticiální brachyterapii s vysokým dávkovým příkonem v řadě jiných indikací, např. u nádorů jazyka nebo penisu bez nutnosti jejich chirurgického odstranění.

Modernizace přístrojového vybavení kliniky přinesla řadu dalších technik zlepšujících šance onkologických pacientů na vyléčení. Hradecká klinika tak navazuje na úspěšné tradice, kdy v roce 2002 zahájila používání radioterapie s modulovanou intenzitou jako první pracoviště ve střední Evropě. I v současné ekonomicky složité době lze využitím vícezdrojového financování zlepšovat výsledky onkologické léčby.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené