Přeskočit na obsah

HPV College – platforma pro otevřenou komunikaci


Jedním z prvních počinů sdružení HPV College byla informační kampaň, která proběhla první listopadový týden. Jejím hlavním tématem bylo předcházení nemocem způsobeným lidskými papilomaviry - HPV. Hlavním principem komunikace byla v daném případě maximální otevřenost. "Je mnoho příležitostí, jak tato onemocnění získat, a málo příležitostí o nich hovořit," řekl prezident HPV College MUDr. Jiří Ondruš, předseda sekce kolposkopie a cervikální patologie České gynekologické a porodnické společnost (ČPGS). "Nechceme, aby se lidé báli navzájem dotknout, ale aby si uvědomili rizika," dodal.

Odborná diskuse o HPV podle něj už z principu musí jít napříč specializacemi - tato onemocnění zaměstnávají gynekology, ale často se s nimi setkávají i onkologové, dermatologové, urologové či ORL specialisté. Velkou úlohu mají rovněž odborníci teoretických oborů, kteří přispívají k poznání patofyziologie a epidemiologie těchto chorob. Díky nástupu vakcinace proti HPV potřebují aktuální informace také vakcinologové a praktičtí pediatři.

Hlavním smyslem tohoto očkování je předcházení karcinomu děložního hrdla. Nabízí se tak unikátní možnost účinné primární prevence relativně častého onkologického onemocnění. Zhoubným nádorem děložního čípku v České republice onemocní každý rok na tisíc žen, přibližně čtyři stovky ročně zemřou. Je to více než ve vyspělých evropských zemích, kde se díky dlouholetému propracovaného screeningu lépe daří patologické změny na cervixu odhalit ve stadiu prekancerózy.

Český screening teprve nedávno dostal pevnější obrysy včetně datového auditu a kontroly kvality cytologických laboratoří. Data vypovídající, jak nový design ovlivnil účinnost tohoto programu, budou již brzy k dispozici.

Velká rezerva je i na straně samotných žen. Do screeningu se zapojuje přibližně polovina cílové populace - vyšetřuje se stále dokola kohorta těch zodpovědnějších, většinou mladších žen, které kontakt s gynekologem udržují i kvůli preskripci antikoncepce.

Zbavme se mýtů o očkování proti HPV

Nejde však jen o karcinom hrdla děložního, ale také o vzácnější zhoubná onemocnění vulvy a pochvy. Také u nich je přímá souvislost s HPV infekcí. "V tomto případě jde o obtížně diagnostikovatelné nádory, kde velmi často léčba přichází pozdě. V naší praxi přitom vidíme, že postihují stále mladší ženy," řekl MUDr. Vladimír Dvořák, předseda ČPGS.
Posun do mladších věkových kategorií je patrný i u nejčastějšího HPV asociovaného onemocnění - genitálních bradavic.

"Léčba genitálních bradavic je náročná, pro pacienta velmi nepříjemná a onemocnění se poměrně často vrací," řekla prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., prezidentka Evropské akademie dermatologie a venerologie. "Z monitoringu výskytu tohoto onemocnění, který je zaveden např. ve Velké Británii, vyplývá, že počet případů se od roku 1972 do roku 2006 zvýšil více než pětkrát, a to s největší prevalencí u mladých žen a mužů ve věku mezi 16 a 24 lety," dodala prof. Hercogová.

Očkování proti HPV je dispozici teprve několik let, přesto se již kolem něj stačily vytvořit některé nepřesné zažité představy. "Jedním z takových poměrně silných mýtů je, že vakcinace je určena pouze pro mladé dívky před zahájením sexuálního života. K rozšíření tohoto přesvědčení bohužel přispěli i někteří odborníci," uvedl MUDr. Dvořák.

Iniciativu HPV College podpořila také někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Zdraví žen se stalo jejím osobním tématem, jež vahou své osobnosti podporuje všude na světě. "Chtěla bych vyzvat české ženy a dívky, aby tuto problematiku braly vážně, preventivní péči o své zdraví pokládaly ve svém životě za významnou prioritu a využívaly všechny prostředky včetně screeningu a vakcinace tak, aby předešly co nejvíce HPV onemocněním," řekla.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené