Hotel Clarion hostil výroční setkání gastroenterologů
V Praze v Kongresovém centru Hotelu Clarion proběhla ve dnech 12. až 14. listopadu letošní největší a nejvýznamnější odborná akce v oblasti gastroenterologie, 33. český a slovenský gastroenterologický kongres s mezinárodní účastí. I když toto odborné setkání trvalo „pouhé“ tři dny, jeho příprava zabrala téměř rok. Nenašli jsme v Praze lepší místo pro pořádání tak veliké akce, než je Hotel Clarion, kde má personál rozsáhlé zkušenosti s pořádáním podobných setkání. Navíc je dobře dosažitelný metrem i tramvají. Organizačně kongres (bezchybně) zajišťovala firma Guarant.
První, co je zapotřebí udělat po zvolení data akce, je najít správný symbol nebo logo, chceme‑li tomu tak říkat. Řekli jsme si, že Hradčany nebo Karlův most jsou na každé pozvánce a programu. Obrázek Clarionu by asi nebyl to pravé. Pak nás napadlo, že se nemusí jednat o stavbu, a vymýšleli jsme obraz, sochu. Socha, to bude to pravé, a napadlo nás, že blízko 1. lékařské fakulty má ateliér největší současný český sochař Olbram Zoubek. Požádali jsme jej, zda můžeme některou z jeho soch použít. Mistr svolil. Vybrali jsme nakonec zlatou Ifigenii.
Záštitu nad kongresem laskavě převzal rektor Univerzity Karlovy Jeho Magnificence profesor MUDr. Tomáš Zima, DrSc.
Po několika letech jsme se při organizování kongresu vrátili k osvědčenému konceptu z počátku milénia. Záměrem bylo, aby kongres měl jiný obsah, než mají Vzdělávací a diskusní dny v Karlových Varech, hlavní důraz byl kladen na prezentaci původních prací a diskusi.
Počátkem roku jsme na výboru České gastroenterologické společnosti určili hlavní směry, kterými se bude kongres ubírat. Shodli jsme se, že nebude přenos endoskopických výkonů, protože je několik jiných akcí, které se videopřenosům věnují naplno, ale že ponecháme videomaraton. Vybrali jsme nosná témata a dali kongresu kostru: první den slavnostní dopoledne v jednom sále a od odpoledne pak až do pátečního večera souběžně program ve čtyřech sálech. V sobotu, která bývá vždy méně navštívena, důležitá témata v jednom, dvou sálech.
A pak až do podzimu probíhal výběr řečníků, čekání na přihlášky do volných sdělení a výběr do videomaratonu. Definitivní program byl vyvěšen na stránkách České gastroenterologické společnosti ČLS JEP (www.cgs‑cls.cz). Kongresu se nakonec účastnilo 847 osob, z toho bylo 261 zdravotních sester a 115 návštěvníků přijelo ze Slovenska.
Slavnostní zahájení kongresu odstartoval projev garanta kongresu rektora Karlovy univerzity prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc. Následovala část věnovaná významnému výročí – 70 let České gastroenterologické společnosti, kterou přítomné provedl předseda České gastroenterologické společnosti prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Další v pořadí bylo vyhlášení literární ceny České gastroenterologické společnosti za rok 2013, kterou obdržel prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc., se spolupracovníky za publikaci „Praktická pediatrická gastroenterologie, hepatologie a výživa“, která vyšla v nakladatelství Mladá fronta. Slavnostní část uzavřel křest dvou knih s gastroenterologickou tematikou vydaných v roce 2015 v nakladatelství Grada, a to „Koloskopie“ (autoři MUDr. Přemysl Falt, Ph.D., MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., MUDr. Petr Vítek, Ph.D., a spolupracovníci) a „Novinky v endoskopii“, jejichž pořadatelem byl prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.
Mařatkova přednáška je na kongresech České gastroenterologické společnosti rezervována pro významnou osobnost z oblasti gastroenterologie. Letos se této pocty dostalo prof. MUDr. Miroslavu Zavoralovi, Ph.D., s přednáškou „Jaké jsou nežádoucí události ve screeningu kolorektálního karcinomu a jak jim předcházet?“
Po přestávce kongres pokračoval blokem nazvaným „Jak pokročil náš obor?“ Zde byly zařazeny vyzvané přednášky s tématem gastrointestinální onkologie, gastrointestinální endoskopie, idiopatické střevní záněty (T. Hlavatý z Bratislavy) a klinický výzkum (M. Vieth z Bayreuthu v Německu). Odpoledne proběhly bloky s názvy idiopatické střevní záněty, biologická léčba idiopatických střevních zánětů, pankreas, mikrobiom a miniinvazivní endoterapie, hepatologie. Dále byl na programu první z bloků volných sdělení a bohatě navštívený workshop ambulantních gastroenterologů.
V dalším dnu, v pátek 13. listopadu, kongres pokračoval, navzdory problematickému datu, zcela hladce. Na programu byly bloky s názvy kolorektální karcinom, funkční poruchy, onemocnění horní části trávicího traktu, nádory podjaterní krajiny a hereditární neoplazie. Současně probíhaly dva bloky sekce sester a endoskopický videomaraton a čtyři bloky volných sdělení. V tento den byly hodnoceny i postery. První část odpoledne byla věnována plenárnímu zasedání České gastroenterologické společnosti.
Poslední den, 14. listopadu, probíhal druhý blok endoskopického videomaratonu a současně workshop skupiny pro idiopatické střevní záněty. A zcela poslední byla sekce kontroverzní otázky v klinické praxi, kde se diskutovalo o třech hlavních tématech – Načasování kolonoskopických kontrol po endoskopickém řešení neoplastických lézí tračníku, Transanální chirurgie nebo endoskopické submukózní disekce?, Kolorektální karcinom s povrchovou submukózní invazí – je endoskopická terapie kurativní? Navzdory tomu, že poslední den kongresu bývá často posluchárna téměř prázdná, témata byla tak zajímavá, že Velký sál byl zcela zaplněn.
Na 33. českém a slovenském gastroenterologickém kongresu bylo uveřejněno celkem 188 sdělení (včetně posterů) a zaregistrovalo se 847 osob, takže lze teoreticky uvažovat, že každý čtyřapůltý účastník měl na něm svůj aktivní podíl. Kromě samotného počtu sdělení stojí za pozornost, že na kongresu bylo prezentováno, většinou formou orálních sdělení, celkem přes 60 původních prací. Zda byl kongres úspěšný, musejí posoudit návštěvníci kongresu sami.
Zdroj: