Přeskočit na obsah

Home Monitoring ještě nevyčerpal svůj potenciál


* S produkty vaší společnosti se mohou setkávat hlavně intervenční kardiologové a arytmologové. Na které oblasti se přesně zaměřujete?

Naší doménou jsou tři okruhy. Jednak je to přístrojová antiarytmická terapie v podobě řady kardiostimulátorů a kardioverterů-defibrilátorů, druhou oblastí je elektrofyziologie, kde nabízíme katetry pro podporu intervenčního řešení arytmií, a to jak pro diagnostiku, tak pro vlastní ablace. Poslední doménou společnosti Biotronik je oblast vaskulárních intervencí, které nabízejí řešení stenóz jak v koronárním, tak v periferním řečišti, vyjma implantace stentů v karotické oblasti a mozkovém řečišti. V současnosti sice nemáme v nabídce žádný potahovaný stent, nicméně dodáváme na trh jeden z nejlepších chrom-kobaltových stentů. I díky němu se náš obrat v oblasti vaskulárních intervencí za posledních pět let více než zdvojnásobil, což je více, než představuje kumulativní růst trhu v tomto segmentu.

* Není to ale trochu nevýhoda, když jste kvůli změně licenčních podmínek přišli o možnost dodávat potahované stenty, které ještě před nedávnou dobou představovaly velmi nadějný směr na poli vaskulárních intervencí?

Restenóza tepny představuje v oblasti koronárních intervencí jedno ze zásadních omezení. Poté, co se v klinické praxi objevily stenty uvolňující léčiva, která měla vzniku této restenózy zabránit, vkládala do nich většina kardiologů velké naděje. Tato vlna nadšení však byla před třemi lety po kongresu ESC v Barceloně, kde byly prezentovány výsledky metaanalýzy studií RAVEL a SIRIUS, vystřídána poměrně velkou skepsí. Podle zmíněné metaanalýzy se totiž zdálo, že procento pozdních trombóz v potahovaných stentech a jimi způsobených úmrtí a infarktů je ve srovnání s klasickými metalickými stenty příliš vysoké.
Od té doby se indikace a kritéria použití pro jednotlivé typy stentů upřesnily. Byla definována skupina nemocných, která profituje z implantace lékových stentů, naproti tomu existuje jiná velká skupina pacientů, u níž jsou preferovány chrom-kobaltové stenty. Vedle těchto typů stentů se v poslední době jako o dalším novém perspektivním směru uvažuje o biodegradabilních stentech. Také společnost Biotronik se zapojila do výzkumu a vývoje v této oblasti a doufám, že v blízké budoucnosti budeme mít možnost na trh uvést svůj vlastní biodegradabilní stent, který je v současné době ve fázi klinického zkoušení.

* V poslední době může být společnost Biotronik, hlavně v oblasti arytmologie, vnímána jako inovativní firma. Mnohé z technologií, jež nabízíte, významně rozšiřují stávající terapeutické možnosti. Můžete zmínit některé příklady?

Ještě před několika lety byla firma Biotronik v povědomí odborné veřejnosti zapsána převážně jako dodavatel kardiostimulátorů, naproti tomu dnes lze říci, že u nás z hlediska odborných i obchodních aktivit převažuje problematika tachyarytmií. Kardiostimulátory Biotronik představují tradičně přístroje nejvyšší kvality, za zvláštní pozornost např. stojí námi používaný tzv. CLS senzor (closed loop stimulation). Tento speciálně navržený systém vyhodnocuje změny kontraktility myokardu, a reaguje tak na autonomní potřeby pacienta. Na základě emoční či duševní zátěže zvyšuje stimulaci, a tím umožňuje přirozenější fyziologickou terapii srdeční frekvence v závislosti na metabolických potřebách konkrétního pacienta.
Další připravovanou inovací by měl být zmíněný biodegradabilní stent, nicméně za jedinečnou považujeme hlavně naši technologii telemonitoringu. Napadá mě, že pro popis Home Monitoringu společnosti Biotronik se dobře hodí cimrmanovská slova: "Neříkám to proto, že bych se chtěl chlubit. My jsme prostě nejlepší, to je zkrátka fakt." Dá se říci, že v oblasti telemonitoringu máme náskok o pomyslných "několik délek" před konkurencí. Neustále se snažíme rozšiřovat možnosti, jež tato technologie nabízí.

* Přestože technologie telemonitoringu nabízí mnohé výhody pro pacienta, zdravotnický personál i plátce zdravotního pojištění, její větší rozšíření v klinické praxi stále naráží na neexistenci úhrad jak pacientské transmisní jednotky, tak administrativních úkonů spojených s vyhodnocováním záznamů pacienta

Před třemi lety, před tím, než jsme do podpory technologie Home Monitoringu upřeli veškeré naše síly, se zdálo, že většina kardiologů nedokáže plně docenit její význam a možnosti, které jim přináší. Dokonce jsme se setkávali s neopodstatněnými názory lékařů, že jim Home Monitoring přináší práci navíc bez jakéhokoli přínosu klinického či ekonomického. Časem však pochopili, že je tomu právě naopak, což jsme dříve byli schopni dokázat na příkladu zahraničních zkušeností, dnes dokonce i z poznatků samotných českých kardiologů. Čím dál více je také zřejmá změna postoje většiny arytmologů, ale i zástupců našich zdravotních pojišťoven. V současné době spolupráce s arytmologickou sekcí České kardiologické společnosti vyústila v přípravu návrhu žádosti o úhradu jednak vlastní pacientské jednotky a jejího provozu, jednak práce lékařů spojené s administrací telemonitoringu, aby i tento výkon byl zahrnut do sazebníku výkonů.
Dnes máme dostatek důkazů, že klinické benefity plynoucí z využívání technologie Home Monitoringu jsou natolik zásadní, že stojí za to nebránit jejímu ještě většímu využití v praxi. Kromě samotného pacienta z ní však mají užitek i zdravotní pojišťovny, protože například možnost odhalení známek blížící se dekompenzace chronického srdečního selhání a s tím spojená prevence následné hospitalizace představuje z dlouhodobého pohledu i významnou finanční úsporu. To uznává nejen odborná komunita, ale pochopili to již i zástupci zdravotních pojišťoven například v Německu či ve Francii, kde použití Home Monitoringu ve vybraných indikacích proplácejí.

* Myslíte, že technologie Home Monitoringu díky tomu, že umožní snížit počet rutinních kontrol, odlehčí a rozšíří kapacity pouze arytmologických center, nebo efekt využití telemonitoringu pocítí i terénní ambulantní kardiologové?

Zahraniční zkušenosti napovídají, že by výhody z používání Home Monitoringu měli pocítit jak lékaři v centrech, tak v terénu, i když v českých podmínkách byly vždy implantace stimulátorů a zejména kardioverterů-defibrilátorů soustředěny do arytmologických center fakultních nemocnic a velkých krajských zdravotnických zařízení. Z toho vyplývá, že také nejvíce zkušeností s telemonitoringem mají u nás lékaři těchto center.
Například v Německu je však situace poněkud odlišná. Zde se implantace stimulátorů a kardioverterů-defibrilátorů provádějí i v menších regionálních, často i soukromých centrech, a proto mají pozitivní zkušenosti s využitím telemonitoringu i terénní kardiologové. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Olomouci a s Nemocnicí v Českých Budějovicích probíhá projekt zapojení terénních kardiologů do tohoto systému tak, aby mohli dále pečovat o nekomplikované pacienty, zvláště pokud mají indikovanou implantaci kardioverteru-defibrilátoru z důvodu primární prevence. Výhoda pro pacienta je zřejmá - kvůli rutinní prohlídce, při níž se konstatuje, že je vše v pořádku, nebude muset jezdit do specializovaných center. Těm se naopak uvolní kapacity pro nové nemocné a řešení vážných komplikací. Navíc reakce ambulantního kardiologa na informace o pacientových arytmiích může být mnohem flexibilnější než dostupnost lékaře implantačního kardiocentra. V této souvislosti stojí za to připomenout, že americká FDA potvrdila na základě výsledků klinických studií, že sledování pacienta formou Home Monitoringu je z hlediska klinického na úrovni ambulantní kontroly. Toto potvrzení vydala FDA i navzdory tomu, že Biotronik coby německá firma nemá oproti své konkurenci v Americe tak silné postavení jako v Evropě.
Z pohledu českých lékařů se dá říci, že mezi nimi byli zpočátku velcí skeptici. Za poslední tři roky se však náhled na Home Monitoring změnil tak, že i ti největší nedůvěřivci si uvědomují, že jde o směr, jímž se medicína bude ubírat, a to nejen na poli kardiologie. Čím dále více lékařů je na základě vlastních zkušeností přesvědčeno, že tento systém svůj význam má. Někdo mu fandí více, někdo méně, ale dnes už nikdo neřekne, že Home Monitoring je naprostá zbytečnost.

* Myslíte, že se vám podaří přesvědčit zdravotní pojišťovny o smysluplnosti úhrady Home Monitoringu v situaci, kdy se naopak uvažuje o zastropování úhrad vlastních kardiostimulátorů a kardioverterů-defibrilátorů?

Jsem optimista. Technologie Home Monitoringu je k dispozici od roku 2001, přičemž v České republice je plně funkční od roku 2002 a v současnosti ji v ČR využívá zhruba 1 400 pacientů. (Jen pro srovnání - v lednu 2008 to bylo 200 pacientů.) S podáním žádosti na její úhradu jsme však čekali na dobu, až s ní budou mít lékaři dostatek zkušeností a přesvědčí se o jejích výhodách.
Mohlo by se zdát, že v současné situaci, kdy se hledají úsporná opatření ve všech segmentech zdravotní péče a objevují se návrhy na zavedení limitů pro implantace kardiostimulátorů a kardioverterů-defibrilátorů, je šance na prosazení takové žádosti snížena, nicméně v této souvislosti je potřeba si uvědomit, že náklady na pořízení pacientské jednotky a administrování Home Monitoringu jsou nevýznamné oproti cenám ICD. Přesto technologie Home Monitoringu přináší výrazný klinický a následně i ekonomický benefit. Zejména u nemocných se srdečním selháním jsme schopni na základě velmi přesvědčivých dat prokázat, že včasná identifikace progrese základního onemocnění ještě před její klinickou manifestací šetří zdravotnictví nemalé náklady. Z tohoto pohledu jsou okamžité náklady na proplacení pacientské jednotky oproti možným úsporám pro celý zdravotní systém v budoucnu zanedbatelné.

* Vypadá to, že počet pacientů využívajících Home Monitoring brzy dosáhne 1 500, nicméně zatím jeho provoz financuje společnost Biotronik. Neuvažujete v souvislosti s nutností hledání úspor o omezení těchto aktivit, pokud by se jejich úhrada neúměrně prodlužovala?

Technologie Home Monitoringu je spjata se společností Biotronik a stala se součástí i naší image, podobně jako u značky Audi náhon na všechna čtyři kola. Nedovedu si představit situaci, že by automobilka Audi ustoupila pod ekonomickým tlakem a pod vlivem konkurence od komfortu, jejž svým zákazníkům po léta nabízí. Ani my si nemůžeme dovolit snížit náš kredit tím, že bychom z trhu stáhli to, v čem jsme jedineční.

* Telemonitoring však nabízejí pacientům i konkurenční dodavatelé. V čem jsou výhody vaší technologie?

Obecnou výhodou Home Monitoringu je zajištění dokonalé mobility pacienta, který je na dálku sledován. Je zajištěna mobilním spojením do sítí všech operátorů, a nevyžaduje tak propojení prostřednictvím pevné telefonní linky. Pacient tak může bez omezení cestovat nejen po České republice, ale i kdekoli po světě.
Druhou výhodou je vysoký objem přenášených dat o pacientově zdravotním stavu, tak např. v případě Heart Failure Monitoru umožní sbíraná data s předstihem upozornit lékaře na hrozící progresi srdečního selhání pacienta. Díky sledování čtyř různých fyziologických parametrů je to predikce dosti přesná. Konkurenční technologie díky sledování pouze jednoho, byť nesmírně důležitého parametru, může vykazovat i určitý počet falešně negativních informací.
Uživatelská přívětivost pro pacienta spočívá v tom, že se o transmisní jednotku nemusí vůbec starat, pouze ji musí udržovat nabitou. Pacientské jednotky mohou fungovat ve dvou variantách, jednak ve formě mobilní, která připomíná větší mobilní telefon, a jednak ve formě stacionární, již má nemocný většinou na nočním stolku. Mobilní verze umožňuje okamžitý přenos informací o všech událostech a nebo podobně jako stacionární jednotka může odesílat kumulovaná data jednou za 24 hodin. V případě delšího pobytu mimo domov si pacient samozřejmě bere s sebou i svou stacionární jednotku, podobně jako například holicí strojek.

* Dá se očekávat, že Home Monitoring dozná vzhledem k neustálým inovacím a novým nabídkám, které v poslední době přinášejí mobilní operátoři například v oblasti přenosu dat, nějakých změn?

V tuto chvíli bych se nechtěl pouštět do větších podrobností, ale řekněme, že nejen z důvodů, jež jste uvedl, Home Monitoring ještě své možnosti zdaleka nevyčerpal.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené