Hluboká mozková stimulace u pacientů s Alzheimerovou chorobou
Studie týmu neurologů vedených Andresem Lozanem z University of Toronto publikovaná v Archives of Neurology přinesla povzbudivé výsledky při ověřování hluboké mozkové stimulace u pacientů s nastupující Alzheimerovou chorobou. Hluboká mozková stimulace se úspěšně používá například u pacientů s těžkými depresemi nebo s Parkinsonovou chorobou. Lozano odhalil možnost zvýšení kognitivních schopností hlubokou mozkovou stimulací náhodou, když se pokoušel o léčbu těžce obézního pacienta. Lékaři zkoušeli potlačit u pacienta chuť k jídlu stimulací fornixu. U pacienta následně pozorovali výrazné zlepšení paměti.
Jak zdůrazňují autoři, studie byla zaměřena především na prověření bezpečnosti hluboké mozkové stimulace u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Bylo do ní zahrnuto jen šest pacientů, jimž byla implantována elektroda pro hlubokou mozkovou stimulaci do fornixu. Měsíc a rok po implantaci elektrody byli pacienti vyšetřeni pozitronovou emisní tomografií a výsledky jejich vyšetření byly porovnávány s výsledky u pacientů s nastupující Alzheimerovou chorobou léčených medikamentózně. Vyšetření odhalilo u pacientů léčených hlubokou mozkovou stimulací zvýšený metabolismus glukózy, a tudíž i předpokládanou vyšší aktivitu neuronů fornixu. V průměru byla u těchto pacientů i po roce patrná asi o 15 až 20 % vyšší úroveň metabolismu glukózy. Celkově byla u pacientů s hlubokou stimulací mozku pozorována lepší paměť, vyšší úroveň kognitivních funkcí a vyšší kvalita života. Míra zvýšení metabolismu glukózy ve fornixu přímo korelovala s výsledným efektem hluboké mozkové stimulace.
Celkově bylo pozorováno při hluboké mozkové stimulaci jen málo nežádoucích vedlejších účinků. Na druhé straně bylo prokázáno, že hluboká mozková stimulace dokáže zvrátit obvyklý trend poklesu metabolismu glukózy v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou.
„Studii bude nutné zopakovat na větším počtu pacientů,“ přiznává spoluautorka studie Gwenn Smithová z Johns Hopkins University School of Medicine. „V současnosti však nemáme k dispozici jinou terapii pro Alzheimerovu chorobu, která by dávala tak slibné výsledky v posílení funkcí mozku pacientů.“
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune