Přeskočit na obsah

Hledání cest k udržitelnosti

Mezinárodní konference International Health Summit se zúčastnil i náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň, který svého času organizačně stál i za jejími prvními ročníky.

„Na summitu, stejně jako před dvěma týdny při návštěvě Nizozemska, jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně podobné jsou si problémy, které řeší zdravotní systémy každé ekonomicky vyspělé země,“ svěřil se P. Hroboň MT se svými dojmy. „Jde o to, jak nastavit financování, aby bylo udržitelné i pro další generace, jak využít rezerv v systému a jak zvyšovat kvalitu.“

Podle P. Hroboně si však jsou podobné nejen problémy, ale i řešení. „Spočívají jednak ve vyšší zainteresovanosti pacientů na rozhodování prostřednictvím dostatečných a srozumitelných informací, dále pak v inovacích u poskytovatelů, které mohou zvýšit kvalitu a současně snížit cenu. Ten, kdo by se domníval, že si dva posledně jmenované cíle protiřečí, ať se zamyslí nad následující tezí. Kolik peněz by se ušetřilo a zároveň oč příjemnější by byl pobyt mnoha pacientů ve zdravotnickém zařízení, kdybychom v ČR dokázali v rámci jednodenní chirurgie odoperovat vše, co se tak odoperovat dá, a nenutili jsme pacienty zůstávat zbytečně několik dnů v nemocnici!“

Do hlavního města se sjeli vedle účastníků z ČR i delegáti dalších 19 států. Vystoupili přednášející z 15 zemí. Summit ovšem nespoléhal jen na prezentace vyzvaných přednášejících. Minimálně třetina programu byla i letos věnována práci ve skupinách, do kterých se účastníci zařadili podle své profese a zájmu. Každá z pracovních skupin – poskytovatelů zdravotní péče, plátců, regulátorů i pacientů – v expertní diskusi formulovala svá stanoviska k hlavnímu tématu konference, kterým letos bylo nakupování zdravotní péče.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2008, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené