Hlavní úkol? Získat do zdravotnictví peníze
Devětapadesátiletý otorinolaryngolog Martin Holcát pracuje dnes jako náměstek Fakultní nemocnice Motol. Při hospitalizacích Václava Havla vedl patnáctičlenné konzilium lékařů. Na přelomu let 1999 až 2000 působil jako náměstek ministra zdravotnictví Ivana Davida (ČSS D). Do roku 2003 pracoval jako ředitel Všeobecné fakultní nemocnice, z funkce ho odvolala Marie Součková. Minulý týden dostal od premiéra Jiřího Rusnoka nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Redakce Medical Tribune požádala Martina Holcáta o vyjádření v den uzávěrky, kdy nebylo ještě zřejmé, zda nabídnutou funkci přijme.
Nově sestavovaná vláda se zatím skládá spíše z levicových osobností. Znamená to, že pokud nabídku přijmete, budete prosazovat v rámci možností spíše levicový směr zdravotnictví?
Já bych se bránil tomu, že tato vláda má být levicová. Nová vláda nemá být ani pravicová, ani levicová, spíše středová.
Odcházející ministr zdravotnictví Leoš Heger měl na stole ještě řadu zákonů, které chtěl prosadit. Pokud se stanete ministrem, budete dotahovat do konce zákony, které váš předchůdce připravoval?
Nevím, jestli mají šanci projít v parlamentu, ale rozhodně by se na nich mělo pracovat dál. U řady z nich existuje kontinuita z předešlých let. Například zákon o zdravotnických prostředcích se vytvářel, když jsem byl na ministerstvu v roce 2000.
Dá se tedy očekávat, že budete pokračovat ve směru řízení současného ministerstva?
Navzdory střídání ministrů zprava zleva se pokračuje v určitých liniích dál.
Jaký program byste jako ministr chtěl prosadit?
Na prvním místě je otázka financování. Nemocnice v celé republice jsou v krizi, tuto situaci je potřeba řešit přednostně. Musíme především sehnat peníze do zdravotnictví, aby se stabilizovala situace. To znamená hlavně prosadit zvýšení platby za státní pojištěnce, což nakonec navrhuje i ministr Kalousek. Druhým krokem bude odkup pohledávek zdravotních pojišťoven, hlavně VZP.
V tuto chvíli přijetí funkce teprve zvažujete. Záleží vaše rozhodnutí také na tom, zda za vás najde náhradu ředitel motolské nemocnice?
To je spíše otázka na ředitele nemocnice, ale myslím, že v tomto by problém být neměl. Nikdo není nenahraditelný.
O legislativních plánech odcházejícího ministra doc. Hegera, které je potřeba v nejbližší době prosadit, a také o jeho představách, jak finančně stabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění, se můžete dočíst na straně A5.
Zdroj: Medical Tribune