Historické reminiscence
Cukrovka. Základní pojmy, které se k této nemoci váží v obecném povědomí, jsou dieta, obezita, životospráva. Také jistě inzulin a tabletky. A spousta dalších. Soudíme, že pojem technologie, výstižněji a správně technika, je s diabetem spojován poměrně vzácně. Seriálem, který jsme připravili, se pokusíme v první řadě lékařské veřejnosti ukázat, že doba se změnila natolik, že technologie (technické pomůcky) jsou s diabetologií spjaty více než s řadou jiných oborů.
Těžko říci, co bylo prvním průnikem technologie do oblasti léčby diabetu. Musela se uskutečnit celá řada drobných krůčků, které vedly k prvnímu skoku, jímž byla možnost samostatného měření glykémie pacientem v podmínkách normálního života místo složitého hodnocení velmi semikvantitiativního vyšetření cukrů v moči pomocí Benedictovy zkoušky (nebo Fehlingovým činidlem?), stanovení ketolátek v moči proužkem místo složitého zkoumání Lestradetovým činidlem.
Snad prvním krokem byla myšlenka prof. Tatterstalla, kterou častokráte citoval prof. Anděl: zapůjčil domů své spolupracovnici velký laboratorní přístroj na měření glykémie, protože její manžel měl diabetes. Mohla mu tak doma opakovaně měřit glykémii. Možná skutečně toto byl první pokus, jak změnit od základu léčbu diabetu. A to pomocí technologie, která byla v tehdejší době k dispozici.
Je až s podivem, jak dlouho čekala relativně dobře algoritmizovatelná terapie diabetu na aplikace informačních technologií. V době, kdy koketujeme s pomocníky – roboty pro ošetřování nemocných, pro pomoc osamělým, v době, kdy má běžný mobil výpočetní kapacitu počítačů, které před několika desetiletími zabíraly celé budovy, můžeme mít pocit, že bychom mohli být ve využití všech technických pomůcek mnohem dále. Ale to je jenom zdání.
Pokusíme se ukázat, kolik možností ve zlepšení terapie skýtá současný pokrok techniky i v oblasti medicíny, která je primárně závislá na spolupráci s pacientem, nebo lépe řečeno, na spolupráci pacienta v léčbě nemoci. I v oblasti edukace, která podmiňuje spolupráci nemocného, můžeme pozorovat neuvěřitelné pokroky v interaktivních edukačních programech.
Současnou diabetologii si bez technologických vymožeností nelze představit. Selfmonitoring, kontinuální senzory glykémie ovládající dávkování inzulinu inzulinovou pumpou, informatika, telemetrie… Paradoxně, ačkoli jsme si mysleli, že zásadní pokrok v léčbě diabetu přinesou aplikace biotechnologií, v současnosti ty čistě technické pomůcky nabízejí nesrovnatelně užitelnější výhody v běžné praxi. To je ten hlavní důvod, proč jsme se rozhodli přiblížit svět diabetologických technologií odborné veřejnosti.
Zdroj: