Přeskočit na obsah

Historická investice Zentivy

ČR má nový rekord ve výši investice do zahraničí. Farmaceutická společnost Zentiva zaplatí za tureckou společnost Eczacibasi Generic Pharaceuticals 460 milionů €, v přepočtu bezmála 13 miliard korun. Český výrobce léků tak překonává loňskou transakci elektrárenského gigantu ČEZ, který vstoupil do dvou polských elektráren za téměř 11 miliard korun. S rekordní akvizicí Zentiva zároveň ohlásila i rekordní hospodářské výsledky. Loni dosáhla zisku 2,2 miliardy korun při více než čtrnáctimiliardových tržbách. Obojí znamená nárůst o zhruba 18 procent.

Jméno Eczacibasi v překladu znamená „vedoucí lékárník“. Této rodinné firmě s dlouhou tradici patří třetí místo mezi tureckými farmaceutickými společnostmi z pohledu objemu výroby s pětiprocentním tržním podílem. „Jsem velmi rád, že Zentiva uspěla ve veřejné soutěži o tuto společnost. Znamená to, že nás naši partneři vnímají jako silnou a důvěryhodnou společnost, ale především nám to umožní naplňovat naši hlavní strategii, kterou je profitabilní růst,“ řekl na tiskové konferenci Jiří Michal, generální ředitel společnosti Zentiva. Smlouvu o nákupu akcií Eczacibasi Generic Pharaceuticals, která byla podepsána počátkem března, ještě musí schválit valná hromada společnosti Zentiva a turecký antimonopolní úřad. Obě podmínky však management Zentivy považuje spíše za formalitu.

Rozšíření výroby i portfolia

Akvizice pro Zentivu znamená rozšíření stávající výrobní kapacity, protože součástí obchodu je i převzetí dvou moderních výrobních závodů. Tyto podniky splňují přísná mezinárodní kritéria kvality, což jim umožňuje kromě výroby vlastních generických léků úspěšně nabízet své kapacity formou smluvní výroby i další farmaceutickým firmám. Rozšíření se dočká i produktové portfolio Zentivy. Eczacibasi Generic Pharaceuticals mají ve své nabídce 101 generických a 25 originálních produktů, přičemž doménou je hlavně oblast protizánětlivých a kardiovaskulárních léků. Ve vývoji je dalších 112 produktů, u nichž se předpokládá žádost o povolení k prodeji v průběhu let 2007 až 2009. Navíc Zentiva v Turecku získá také silnou distribuční sít, jež zahrnuje 546 medicínských reprezentantů pokrývajících 20 000 lékáren a 34 000 lékařů v deseti oblastech Turecka.

„Touto akvizicí plníme náš cíl stát se vedoucí firmou oboru ve střední a východní Evropě,“ říká Jiří Michal. Už dnes patří český podnik do první pětky. Před čtyřmi lety koupil slovenskou Slovakofarmu, předloni za pět miliard rumunský Sicomed a v nedávných dnech oznámil také převzetí obchodních aktivit souvisejících s nabídkou generických léků od firmy SanofiAventis v Maďarsku. „Turecko se však nejspíš stane naším největším trhem a brzy překoná tržby v tuzemsku,“ je přesvědčen Jiří Michal.

Atraktivita Turecka

Turecko je největším z nejatraktivnějších a dynamicky se rozvíjejících farmaceutických trhů v rámci zemí střední a východní Evropy. Analytická firma IMS Health předpokládá, že se stane do roku 2010 také jedním z deseti nejvýznamnějších farmaceutických trhů světa. Má sedmkrát víc obyvatel než Česká republika a jeho hospodářství roste od roku 2002 o více než 5 % HDP ročně. Navíc zde trvale rostou výdaje na zdravotnictví v přepočtu na obyvatele, od roku 2002 do roku 2006 to bylo o 22 %, zatímco v ČR jen o 11 procent.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené