Heger předloží novely pojišťovenských zákonů
Nominální pojistné, variabilní plány zdravotních pojišťoven či snazší přechody pro pojištěnce plánuje ministr Leoš Heger v balíku novel, které předloží vládě v březnu. Chystaný zákon o zdravotních pojišťovnách neprosadilo ministerstvo v legislativní radě vlády, proto se rozhodlo jít cestou novel. Chystaný zákon o zdravotních pojišťovnách neprosadilo ministerstvo v legislativní radě vlády, proto se podle Mgr. Martina Plíška, náměstka pro legislativu a právo, rozhodlo jít cestou novel.
Změny mají nastat od roku 2014. Nominální pojistné zmínil ministr už dřív v návrzích úsporných opatření. Jde o dvousložkové pojistné, výši jedné složky stanoví samy pojišťovny. Lépe hospodařící ústavy by mohly pojistné snížit. Příplatek by se odvozoval od výdělku občana. Osvobozeni by byli státní pojištěnci, kteří nemají výdělek. Solidarita by zůstala zachována, méně by platili lidé s nižšími výdělky. „Mluvíme oproti současnému výběru 13,5 % z daňového základu o desetině procenta navíc a možnosti úspěšných pojišťoven tu desetinu snížit,“ podotkl ministr. Nejde mu prý jen o to dostat do pojišťoven víc peněz, ale také naznačit pojištěnci, když jeho pojišťovna nepatří k těm nejlepším a zvyšuje pojistné, že by mohl zvážit přechod ke zdravější pojišťovně. „Manévr má svá rizika, proto nominální příplatek musí být tak malý, aby nezpůsobil masové přechody, ale bylo by to určité memento pro pojišťovnu, aby se začala chovat racionálněji,“ řekl ministr. Novely by měly pojišťovnám umožnit volnější smluvní politiku, mohly by platit víc lékařům, kteří splní určité podmínky kvality.
Ministr by také chtěl změnit cykly rozpočtového období pojišťoven. Teď chystají pojišťovny pojistné plány dřív, než znají všechny parametry, nebývá například úhradová vyhláška a obtížný je odhad počtu pojištěnců. Změna by spočívala v tom, že pojišťovna nejprve vyhodnotí hospodaření v uplynulém období a sdělí pojištěncům, zda potřebuje vybrat víc na nominálním pojistném. Mohli by se rozhodnout, zda chtějí zůstat, nebo přejít jinam. Teprve pak by pojišťovny vypracovaly pojistný plán. „Pojišťovny by měly plánovat nejen peněžně, jaké částky dají do jakých druhů péče, ale také by s tím šly objemy výkonů, třeba jaké budou hradit novinky, rozvojové technologie nebo nové léky,“ řekl Heger. Pak by bylo uzavřené období rok, kdy by pojištěnci nemohli přestupovat, další možnost by dostali, až budou pojišťovny znovu vyhodnocovat výsledky. „To je naše představa, mělo by to zvýšit motivaci pojišťoven, aby se chovaly racionálně a konkurovaly si. Dali bychom jim možnost dělat si léčebné plány, třeba pro pojištěnce chronicky nemocné,“ dodal ministr.
Chystá se zeštíhlení správní rady VZP
V návrzích počítá také s bonifikacemi pro pacienty, zákon by měl umožnit i tresty. Pojišťovny měly zveřejňovat všechny smlouvy na internetu, Heger v tom vidí významný protikorupční krok. Také by měla „zeštíhlet“ správní rada VZP z 30 na 15 členů. Její složení se má přiblížit správním radám zaměstnaneckých pojišťoven, bylo by v ní po pěti zástupcích státu, zaměstnavatelů a pojištěnců. Heger chce ve správní radě odborníky na zdravotnictví a řízení, ne politiky. Vzniknout má společná Kancelář zdravotních pojišťoven, která sjednotí činnost národního referenčního centra a centra mezistátních úhrad a převezme část činnosti, které nyní zajišťuje VZP pro všechny pojišťovny. Změny chce dostat Heger do novel zákonů o veřejném zdravotním pojištění, o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně a zákona o zaměstnaneckých a oborových pojišťovnách.
Zdroj: čtk