Přeskočit na obsah

Healthcathon – první český eHealth hackathon

Řím sice přes noc nevznikl, ale již za 24 hodin od prvotního nápadu je možné přijít s použitelným konceptem IT produktu nebo služby. A právě v tomto duchu se po celém světě tisícovky vývojářů, programátorů, designérů a jiných odborníků z oboru IT i mimo něj účastní kódovacích maratonů, zvaných hackathony. Během hackathonů se tak inovátoři snaží vytříbit své nápady nebo řeší zadané problémy z různých odvětví, od technologií přes státní správu až po zdravotnictví.

 

A právě první ročník zdravotnického hackathonu s názvem Healthcathon pořádaly společnosti Pillmo a FlowUp od 8. do 9. dubna v brněnském Jihomoravském inovačním centru. Na místě sestavené tří‑ až pětičlenné týmy se tak během 24 hodin snažily zrealizovat své nápady z oblastí telemedicíny, Smart Medication, senzoriky nebo internetu věcí. Soutěžní týmy měly během celé doby k dispozici mentory jak z vývojářských společností, tak z dalších oblastí nezbytných pro vytvoření co nejpropracovanějšího konceptu služby.

I vývojáři z nezdravotnických sektorů si uvědomují potenciál IT technologií v medicíně, ať už pro nastupující mladé generace, nebo pro seniory. Díky tomuto vnímání se soutěžní týmy věnovaly ryze praktickým úkolům z oblasti prevence, telemedicínského objednávání využívajícího data o symptomech a diagnózách ke strojovému učení nebo aplikaci monitorující interakce léčiv.

Při závěrečných prezentacích projektů byla vítězem zvolena služba Digitální máma, agregující adresné zvaní k preventivním a screeningovým programům s příslibem dalších modulů, jako např. cestovní medicíny nebo očkování. Po celodenním maratonu představil tým funkční verzi programu obsahující modul preventivních a screeningových programů a nastínil další koncept. V první fázi byly sestaveny preventivní nabídky jednotlivých pojišťoven, na které je uživatel po zaregistrování cíleně ke svému věku a případnému zdravotnímu pojištění upozorňován. Celá služba má být funkční napříč platformami a založena na dlouhodobém partnerství s uživatelem, neboť pouze tak je možné využít její potenciál. Lákavou možností dalšího vývoje byla také možnost spravovat a přidávat některé informace své rodiny či blízkých, na kterých hlavnímu uživateli záleží. Otázka uskutečnění dalšího vývoje se nyní řeší. Hackathony totiž sice slouží jako krátkodobá soutěž nově složených týmů, přesto na nich již vznikla nejedna fungující služba nebo společnost.

Jako důležitý soutěžní faktor se projevilo správné sestavení týmů a kombinace technických a zdravotnických oborů. Přestože jsou tyto akce otevřeny všem účastníkům, zákonitě na nich převažují odborníci z IT. A přitom pouze mezioborová spolupráce se zdravotníky může nasměrovat inovativní potenciál informačních technologií správným směrem ke klinicky využitelným výsledkům. Své o tom ví i farmaceutická společnost MSD, která byla jedním z partnerů akce. V roce 2015 otevřela MSD v Praze Globální inovativní IT centrum zaměstnávající přibližně pět set lidí věnujících se datové analýze, matematickému modelování a vývoji nových zdravotních aplikací.

Je dobře, že podobné platformy pro setkávání zdravotníků a IT vývojářů začínají existovat už i v ČR. S přibývajícím nástupem nositelných senzorů a dalších zdravotních dat bude totiž neustále potřebnější dávat těmto datům využitelný smysl, k čemuž jsou nejvíce kompetentní právě zdravotníci.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené