Happening reformní zákony nezastavil
Minulé úterý bylo pro zdravotnictví klíčové – prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošla trojice důležitých zákonů: o zdravotních službách, o speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Těsně před tím odbory uspořádaly před ministerstvem zdravotnictví happening, jímž chtěly vyjádřit své výhrady k projednávaným normám a reformě zdravotnictví jako takové.
Mělo jít o odlehčenou akci, ale především v závěru se o uvolněné atmosféře nedalo mluvit – na náměstí přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger a asi čtvrt hodiny se pokoušel se shromážděnými lidmi komunikovat. Z větší části marně – jeho slova byla přehlušena nadávkami a vulgaritami. „Bojuji proti korupci a budu to dělat dál, ať na mě ukazujete ošklivá gesta, nebo ne. Jsem tu proto, abych napravil věci, které jsou ve zdravotnictví špatně. Jsem ochoten diskutovat a také jsem s vašimi zástupci diskutoval,“ řekl Leoš Heger. „Tohle není místo pro diskusi, diskutovat jste s námi měl dříve a jinde,“ reagoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Poté se zástupci odborů přesunuli před Parlament. Jejich protesty neměly na jednání Sněmovny žádný vliv, všechny tři návrhy byly později večer schváleny do druhého čtení.
Reformní zákony postupují Sněmovnou
Minulé úterý poslanci podpořili vládní návrhy několika zákonů, které jsou součástí reformy zdravotnictví. Ač se netýkají postavení pacientů v systému, rozpoutala se okolo nich bouřlivá diskuse nešetřící těžkou morální municí.
Prvním z nich je nový zákon o zdravotních službách – předloha novým způsobem upravující práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. „Tento návrh není návrhem politickým. Není to tak silné politikum jako novela zákona o zdravotním pojištění. Je to zákon, který nahrazuje již dávno překonanou úpravu z poloviny 60. let minulého století. Nepochybně jej potřebujeme. Je to zákon, který je srovnatelný svým rozsahem a svojí důležitostí například s obchodním zákoníkem nebo s občanským zákoníkem,“ řekl předseda parlamentního zdravotnického výboru Boris Šťastný. Podle očekávání proti nové normě ostře vystoupili opoziční poslanci. Některé výtky se týkaly spíše formálních záležitostí. „Vy prostě nemáte na ministerstvu co dělat, a aby vás lidi neměli za darmožrouty a darmochleby, tak úředníci přepsali stávající terminologii na terminologii jinou, asi s představou, že to bude velká legrace, až se to spustí, protože najednou si všichni přestanou rozumět,“ uvedl například David Rath. Podobně kritický byl, i pokud jde o věcný obsah: „V podstatě pan ministr Heger udělal to, že po roce svého panování na ministerstvu se rozhlédl a řekl: „Co tady asi máme hotového?“ Tu některý z úředníků otevřel zásuvku, vyhnal pavouky a myši a přinesl, co nechal sepsat před mnoha lety Julínek s Cikrtem. Oprášil jste prach nad Julínkovou bombou, která za pár měsíců vybuchne v českém zdravotnictví a způsobí další prohloubení chaosu a nepořádku.“ Ministr Heger pak upozornil na určitý paradox, jemuž čelí: „My jsme tady slyšeli dvě konstatování, která jsou zcela protichůdná – jedno říká ve zkratce, když to zreplikuji: Heger je pošťák, neudělal nic jiného, než vyvětral šuplata po svých předchůdcích a přinesl sem z 95 % to, co tam bylo. To druhé konstatování naopak říká: Nebyl čas na diskuse, nebylo diskutováno nic, připravil se soubor zákonů, který měří půl metru, a byl sem přinesen, aniž by o něm cokoli někdo věděl a mohl se na to připravovat.“
Na ucpání děr nelze čekat
Část námitek směřovala k tomu, že k radikálním změnám ve zdravotnictví je možné přistoupit, teprve až budou „ucpány díry“, jimiž utíkají peníze. Podle ministra Hegera jde o nejhlubší omyl, který zdravotnickou reformu provází: „Uvědomte si, prosím, že ony nešvary mají příčinu v lidském chování, ať je to korupce, ať jsou to různá selhání, která se týkají ekonomiky nebo zneužívání postavení, a jestliže onomu chování nedáme taková pravidla, která by byla vynutitelná, tak tyto nešvary spíše podporujeme, než bychom proti nim bojovali. A většina lidí, mezi nimi i zdravotníci, kteří v sobě mají morální pravidla hluboce zakotvena a dodržují je, jsou za hloupé, jsou postiženi tím, že lidé, kteří je nedodržují, systém devastují, šidí pacienty a přinášejí morální skvrny pro všechny zdravotníky.“ Podobně mimoběžná diskuse provázela i jednání o dalších návrzích. Šlo o zákon o zdravotnické záchranné službě, kde se mimo jiné prodlužuje doba příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut – tedy nejvýše na 20 minut. Předkladatelé – na rozdíl od opozice – tvrdí, že to dostupnost péče nezhorší – jen se touto úpravou zohlední reálné možnosti záchranné služby. Prvním čtením rovněž prošla předloha o speciálních zdravotních službách, která upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Poslanci také s kladným výsledkem hlasovali o návrhu na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je nyní v Senátu. Horní komora, v níž má většinu levice, jej zřejmě dolní komoře vrátí. Senátní výbory zdravotní a ústavně‑právní již doporučily její zamítnutí. Bylo to hlavně kvůli výhradám ČSSD. Šéf ústavního výboru Jaroslav Kubera (ODS) řekl, že zazněly především výhrady opozice ke standardní a nadstandardní lékařské péči. Očekává se, že Senát tuto normu neschválí a vrátí ji do Poslanecké sněmovny. Výbor pro zdravotnictví bude mít na projednání zmíněných předloh na Hegerův návrh 40 místo 60 dnů. Jiří Štětina (VV) neuspěl s požadavkem, aby zamířily také do sociálního výboru. Znovu by se jimi Sněmovna měla zabývat koncem srpna.
Zdroj: Medical Tribune