Přeskočit na obsah

Gynekologové odhalují kolorektální karcinomy

Česká republika drží smutný světový primát ve výskytu nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku v přepočtu na jednoho obyvatele. V současnosti přibývá 7 500 nových případů kolorektálního karcinomu ročně, více než 4 000 nemocných na toto onemocnění ročně umírá.

Za rizikovou skupinu pro vznik onemocnění se považují všichni nad 45 let, současně je tato věková kategorie zároveň spodní hranicí pro screeningové mamografické vyšetření prsu u žen. Kolorektální karcinom byl donedávna v porovnání s karcinomem prsu poměrně opomíjen, přestože jde o druhý nejčastější karcinom (u žen po karcinomu prsu, u mužů po karcinomu plic) s pětiletým přežitím u necelé poloviny nemocných.

Prognóza pacientů je kromě jiného závislá na stadiu, ve kterém je nádor diagnostikován, přežití ve stadiu I˙je až 85 % ve srovnání se stadiem IV, kdy pět let přežívá necelých 5 % pacientů. Gynekologové mají od minulého roku možnost podílet se na screeningu kolorektálního karcinomu.

"Takto můžeme značnou měrou ovlivnit diagnostiku v rámci všech tří běžících screeningových programů v České republice - tedy screeningu karcinomu čípku, prsu a tlustého střeva," pochvaluje si situaci MUDr. Harald Čadílek, primář gynekologicko-porodnického oddělení a privátního gyncentra v Litomyšli.

Metoda QuikRead


Základním screeningovým vyšetřením v případě kolorektálního karcinomu je test na okultní krvácení. Ten je možné kromě jiného provádět pomocí QuikRead testu. Metoda QuikRead testu je založena na zjištění hemoglobinu ve vzorku stolice a výsledná změna je měřena přístrojem QuikRead firmy Orion Diagnostica. Z ordinace si pacientka odnese lahvičku, v jejímž víčku je připevněna tyčinka aplikátoru, ta se vtlačí na pěti místech do stolice tak, aby na ní ulpěly její vzorky. Víčko s tyčinkou se vloží zpět do lahvičky a důkladně se protřepe, čímž se roztok promíchá se stolicí. Roztok, který vzorek obsahuje, je stabilní po dobu pěti dní.

Vyšetření s sebou přináší hned několik výhod:

* odběr i vyhodnocení je maximálně hygienické;
* cizí příměsi, jako je např. moč či voda ve WC, výsledek neovlivní;
* vyhodnocení provádí přístroj - odpadá subjektivní chyba hodnotitele;
* má vyšší citlivost než testy s guajakovou pryskyřicí;
* nevyžaduje žádná dietní opatření, není interference s léky;
* k vyšetření stačí jeden odběr.

Gynekolog má možnost nasmlouvat si u pojišťovny kódy 15121 pro pozitivní výsledek a 15120 pro negativní výsledek testu, vyšetření samoplátců není taktéž problém. "Komu má vlastně cenu tento test nabízet?" ptá se prim. Čadílek. "Zjednodušeně řečeno, všem. Jde především o čas a komunikaci. Vím, s časem je to těžké. Všechny nás tlačí, a umluvení z ordinace jsme všichni až až. Přesto pokud si najdeme čas alespoň na několik otázek, zjistíme, že zájem je u mnoha žen," doplňuje.

Zkušenosti ambulancí


MUDr. Bc. Taťána Hanáková, gynekologická ambulance, Hranice

V naší ambulanci vyšetření nabízíme obvykle při vlastním gynekologickém vyšetření, pokud klientka souhlasí, sestra ji důkladně informuje o postupu odběru vzorku a předá jí lahvičku s písemným návodem. Dosud jsme se nesetkali s odmítnutím, ba naopak, pacientky jsou příjemně překvapeny a nabídku akceptují. Sledovali jsme skupinu 47 pacientek, z nichž 90 % bylo ve věkové skupině 50 až 55 let, zbytek byly pacientky starší 55 let. Zachytili jsme tři pozitivní výsledky, a to ve věkové skupině 50 až 55 let. U první klientky byla pozitivita výsledku daná přítomností hemoroidů. Druhá pacientka dodatečně uvedla, že je dispenzarizována pro Crohnovu chorobu. Třetí pacientka následně podstoupila kolonoskopii a kontrastní CT s konečnou diagnózou divertikulitida, pacientka zůstává dispenzarizována v gastroenterologické poradně.

MUDr. Eva Oháňková, ordinace ženského lékaře, Litvínov

Za šest měsíců (únor až srpen 2009) jsme v naší ordinaci vyšetřili 132 pacientů (z toho osm mužů, pro něž prevenci zajistily starostlivé partnerky). Věkové složení pacientů shrnuje tabulka, vyšetření pacientek v nejmladší věkové kategorii jsme indikovali na základě nejasných bolestí s dosud nestanovenou diagnózou.

Z těchto 132 vyšetření bylo 11 vzorků pozitivních (14 %).
Sedm jich bylo ve věkové skupině 61 až 70 a po jednom ve věkové skupině 51 až 60, 41 až 50, 20 až 30 a nad 70 let. Pacienti s pozitivním FOB testem podstoupili následně kolonoskopické vyšetření, které potvrdilo patologické nálezy v dolní části střeva. Kromě odstranění polypu rekta a nálezu vnitřních hemoroidů kolposkopie odhalila ve dvou případech těžkou divertikulózu a u dvou pacientů byl diagnostikován adenokarcinom (viz tab. 2).



MUDr. Pavel Šuster,
soukromá gynekologická ambulance, Jihlava


Screening kolorektálního karcinomu provádíme v naší ambulanci od poloviny června 2009. Za tak krátký čas nelze prezentovat výsledky, u nichž by se neprojevila chyba malých čísel. Takže se jedná spíše o první dojmy z vyšetření. Do konce srpna jsme zatím vyšetřili 59 pacientů, s pozitivním výsledkem u šesti. Všichni pacienti s pozitivním nálezem podstoupili následně kolonoskopické vyšetření v akreditovaných centrech. Dva pacienti měli výsledek negativní, jeden pacient měl diagnózu divertikulitidy, tři adenomatózní polypy (dva s lehkou dysplazií, jeden s těžkou). U pacientů s polypy byly stanoveny různé časové intervaly, po nichž byla doporučena další kolonoskopická kontrola.

Závěrem lze říci, že na základě zatím velmi předběžných dat se potvrzuje vysoká senzitivita vyšetření při akceptovatelné falešné pozitivitě. K dalším závěrům, tedy zejména zajímavé otázce, vyskytnou-li se i falešně negativní pacientky, je třeba delšího času sledování.
Vypracováno na základě materiálů poskytnutých lékaři gynekologických ordinací:

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené