Přeskočit na obsah

Glukosamin či chondroitin – otazníky nad efektivitou podání

Randomizované studie zabývající se účinností glukosaminu a chondroitinu u pacientů s osteoartritidou opakovaně docházely k odlišným závěrům. Největší studie svého druhu ukázala, že užívání těchto dvou látek, ať již samostatně nebo v kombinaci, nepřináší příliš efekt (JW Gen Med. Mar 15, 2006, p. 45; N Engl J Med 2006;354:795).

Nyní se odborníci rozhodli provést metaanalýzu deseti randomizovaných studií, které zahrnuly zhruba 3 800 pacientů (ze 68 % šlo o ženy, průměrný věk dosahoval 62 let) s osteoartritidou lokalizovanou v oblasti kolene nebo kyčelního kloubu.

Účastníci studie dostávali buď glukosamin, nebo chondroitin, nebo kombinaci těchto látek, či placebo. U všech pacientů lékaři zhodnotili intenzitu bolesti v kloubech a u některých byly k dispozici i radiografické záznamy progrese onemocnění. Sledování pacientů se lišilo mezi jedním až 36 měsíci.

Rozdílnost v intenzitě bolesti u přípravků podaných samostatně či v kombinaci byla hodnocena na deseticentimetrové vizuální analogové škále a srovnávána s placebem. Pro glukosamin byla naměřena hodnota -0,4 cm, pro chondroitin -0,3 cm a pro kombinaci -0,5 cm.

Tyto výsledky byly hraniční významnosti, navíc nedosáhly očekávané hodnoty prespecifikované jako minimální klinická důležitost rovna -0,9 cm. Šest studií dalo k dispozici i radiografické snímky kloubů nemocných, žádný z přípravků ani jejich kombinace neměly pozitivní efekt na kloubní strukturu.

Závěry metaanalýzy tedy potvrzují, že oba dva přípravky nemají vyšší účinnost než placebo, a to ani v kombinačním podání. Na základě tohoto zjištění, radí autor článku otištěného v Medscape Today, Paul S. Mueller, MD, MPH, FACP, že by lékaři měli pacienty informovat o tomto výsledku. Nicméně pokud se nemocní rozhodnou přípravky i nadále užívat, není potřeba je od toho odrazovat, protože kromě finančního zatížení nepřinášejí žádné další nežádoucí účinky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené