Geriatři protestují proti vyřazení svého oboru ze základního kmene
Návrh novely zákona o postgraduálním vzdělávání počítá s vyřazením některých specializací ze seznamu základních oborů. Jedním z nich má být geriatrie. Novela zákona č. 95/2004 Sb. vyřazuje tento obor ze seznamu základních oborů a počítá s tím, že by byl oborem nástavbovým. Doba do dosažení plné kvalifikace by se tak prodloužila ze současných čtyř až pěti let na sedm let a více. Vedení České gerontologické a geriatrické společnosti je zásadně proti této změně.
„Výbor České gerontologické a geriatrické společnosti jednoznačně trvá na ponechání oboru geriatrie jako oboru základního, a to z důvodu demografických změn, které jsou již jasně patrné v podobě narůstajícího počtu velmi komplikovaných nemocných se složitou dlouhodobou terapií, snižující se soběstačností, a tedy narůstajícím rizikem chyb v užívání medikace a dalších nepříznivých důsledků. Role geriatrie jako jednoho z mála oborů zachovávajících komplexní pohled na nemocného je v této situaci klíčová,“ uvedla pro Medical Tribune prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc., předsedkyně ČGGS.
Dalším důvodem je podle ní i obecně nižší atraktivita tohoto oboru ve srovnání s obory „vítězné“ medicíny. Tato změna v systému vzdělávání by atraktivitu ještě snížila. V současné době dokončí specializaci atestací v průměru deset lékařů za rok, což je počet, který právě vyrovnává počet geriatrů končících aktivní profesi.
„Navíc došlo v minulosti při stejně nešťastné reformě vzdělávání v nelékařských oborech ke zrušení geriatrické specializace sesterské a tato specializace nebyla nahrazena komunitní sestrou, jak bylo původně slibováno. Celkově se tedy náš vzdělávací systém ve zdravotnictví chová, jako by naše populace mládla a nikoli naopak.“
Geriatrická společnost navrhuje navázat geriatrickou specializaci na kmen interní, neurologický nebo všeobecný, nikoli na celé specializační vzdělávání ukončené atestací – tento návrh zcela jistě umožní značnému počtu lékařů věnovat se geriatrii.
„Celkově je tedy bohužel nutno konstatovat snížení dostupnosti geriatrické péče pro seniorskou populaci s hrozícím dalším poklesem – to vše za situace, kdy je zdůrazňována nutnost naopak podpořit terénní péči a služby s cílem zachovat soběstačnost seniorů a jejich schopnost setrvat ve vlastním prostředí,“ uzavírá prof. Matějovská.
Zdroj: Medical Tribune