Generika ušetřila v boji s astmatem téměř 10 miliard
Chronickým onemocněním dýchacích cest trpí v ČR již okolo 300 000 lidí. Léčba astmatu přitom může trvat i celý život. Její dostupnost pomáhají vzhledem k nižším nákladům na terapii zvyšovat i generické léky. Podle modelu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) právě díky generikům zdravotnický systém v ČR za posledních 15 let ušetřil téměř 10 miliard korun, což znamená, že v daném období mohlo být léčeno o celých 30 procent více pacientů trpících astmatem.
Celé řadě originálních antiastmatických léků vypršel původní patent v roce 2000 a do té doby velmi drahá léčba astmatu začala díky příchodu generických léků výrazně zlevňovat. „V důsledku generifikace léčivých přípravků bylo mezi roky 2000–2015 dosaženo úspor v hodnotě téměř 10 miliard korun. Právě tyto peníze mohou být použity na zajištění širší dostupnosti léčby pro větší počet pacientů,“ přibližuje výsledky aktuální analýzy ČAFF její výkonný ředitel Martin Mátl.
Ze studie vypracované analytiky ČAFF v dubnu 2017, která porovnává reálnou situaci na trhu po nástupu generické substituce s hypotetickým příkladem její absence, vyplývá, že nástup generických léků do oblasti antiastmatik v rozmezí let 2000–2015 ušetřil zdravotnímu systému ČR 9,6 miliardy korun.
Více peněz pro systém, více léků pro pacienty
Díky tomu byla zvýšena dostupnost tzv. monokomponentních přípravků na trhu a také byl umožněn rychlý nástup kombinovaných přípravků a jejich dostupnost pro pacienty. Tím mohla být antiastmatika podána v daném období až o 30 procent více pacientům, což je významné číslo vzhledem ke skutečnosti, že počet astmatiků v Česku v posledních deseti letech kontinuálně rostl. Jejich počet dnes podle odhadů dosahuje okolo tří set tisíc.
Toto závažné onemocnění dýchacích cest postihující především průdušky se u pacientů může projevit jak v průběhu dospívání, tak v dospělosti, přičemž riziko propuknutí rapidně zvyšuje výskyt astmatu či jiného alergického onemocnění v rodině. Astma je ročně příčinou zhruba stovky úmrtí. Jedná se přitom pouze o evidované pacienty. U těch, kteří trpí lehčími formami, totiž často ani není správně diagnostikováno onemocnění a reálný počet pacientů může být podle odborníků až dvojnásobný.
Léčba astmatu může být pro pacienty celoživotní záležitostí. Medikace chorobu neléčí, ale pouze minimalizuje její projevy. Při léčbě se dnes používají buď léčivé přípravky s protizánětlivým účinkem, které se užívají dlouhodobě, nebo léky aplikované při právě probíhajícím záchvatu. Spouštěčů nemoci je celá řada. Může se jednat o alergii na zvířecí srst, peří, plísně či prach.
Mezi rizikové faktory patří také znečištěné prostředí a stres. Největší šancí na propuknutí astmatu pak disponují kuřáci. Mezi časté příznaky patří náhlá dušnost, suchý a dráždivý kašel, který je doprovázen tlakem na prsou. Ty šťastnější postihuje lehčí forma astmatu, která se může projevovat jak sezónním charakterem, tak lehčím průběhem. Právě astmatické záchvaty komplikují pacientům život nejvíce. Kromě svého dramatického průběhu přicházejí náhle a nepravidelně.
Zdroj: MT