Přeskočit na obsah

Gefitinib a karcinom pankreatu

Velký rozruch vyvolala studie lékařů z Peggy and Charles Stephenson Oklahoma Cancer Center zveřejněná v lékařském časopisu Cancer Prevention Research. Tým vedený C. V. Raem prokázal na laboratorních modelech, že inhibitor tyrosinkináz gefitinib, který blokuje signální dráhu receptorů růstového faktoru EGF, může působit preventivně u pacientů čelících vysokému riziku karcinomu pankreatu.

Gefitinib byl schválen pro léčbu pokročilých stadií karcinomu pankreatu. Velmi nízké dávky léku, při nichž se neprojevují nežádoucí účinky, zastaví množení buněk nádoru pankreatu. Po podávání po dobu 41 týdnů se podařilo nádorové buňky z organismu modelových zvířat zcela vymýtit.

Karcinom pankreatu je obvykle diagnostikován až v pokročilých stadiích a pak je prognóza velmi nepříznivá. Moderní diagnostické metody jsou příslibem časnější detekce nádorového onemocnění. Pak by mohl podle Raa sehrát gefitinib velmi významnou roli v léčbě.

Odborníci z MD Anderson Cancer Center označili výsledky výzkumu za „provokativní“. Připravuje se proto jednání mezi oběma týmy, které mají objasnit jak interpretaci získaných dat, tak i plány na další postup.

Oklahomští onkologové doufají, že do 18 měsíců zahájí klinické zkoušky prevence karcinomu pankreatu nízkými dávkami gefitinibu. Mohli by začít rovnou s druhou fází zkoušek, protože lék je v USA schválen Úřadem pro potraviny a léčiva a první fáze zkoušek zacílená na bezpečnost je už proto hotová.

Lékaři chtějí do testů zařadit pacienty rizikových skupin, např. nemocné s pankreatitidou nebo pacienty z rodin s dědičnými sklony ke karcinomu pankreatu.

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené