Gabapentin u návalů horka při menopauze
Tříčlenný tým amerických farmakoložek vedených Laurou P. Hayesovou (Auburn University, Tuscaloosa, AL) posuzoval použití gabapentinu ke zvládnutí návalů horka při menopauze, normální nebo lékařsky navozené. Výsledky jejich studie publikoval odborný časopis Annals of Pharmacotherapy.
Cílem studie bylo posoudit literaturu zkoumající použití gabapentinu k léčbě návalů horka během normální nebo lékařsky způsobené menopauzy. Byla prohledána literatura prostřednictvím PubMed, Medline a International Pharmaceutical Abstracts (od roku 1948 do listopadu 2010) se zaměřením na gabapentin, návaly horka a menopauzu. Jakékoli studie zahrnující ženy s anamnézou karcinomu prsu byly vyloučeny.
Gabapentin významně snížil výskyt návalů horka a skóre návalů horka o 45 až 71 % od začátku ve čtyřech vybraných studiích zahrnutých do tohoto posouzení. Ve dvou z nich byl gabapentin srovnatelný se substituční hormonální léčbou (71 %, resp. 72 %, p = 0,63) v poklesu skóre návalů horka na konci 12. týdne a ve snížení výskytu návalů horka na konci 8. týdne (58,9 %, resp. 70,1 %, p pod 0,05). Ve všech studiích byly nejčastějšími nežádoucími účinky gabapentinu ospalost až spavost, nestálost a závratě. Ty byly nejčastější během 1 až 2 týdnů léčby, ale vymizely a byly podobné jako při placebu (ve 4. týdnu léčby). Tyto studie byly krátkodobé (pod 12 týdnů) a měly malou velikost vzorků pacientek. Nicméně jejich výsledky prokazují, že gabapentin je bezpečný a účinný pro krátkodobou léčbu návalů horka u žen, u nichž začala menopauza buď přirozeně, nebo po lékařském zákroku.
Autorky uzavírají, že gabapentin, 600 až 2 400 mg/den v rozdělených dávkách, může být reálnou volbou pro léčení návalů horka u menopauzálních žen, které nechtějí užívat hormonální substituční léčbu
Zdroj: Medical Tribune