Přeskočit na obsah

Fuze genů při serózním ovariálním tumoru

K vývoji nových diagnostických metod i nových terapií se dnes stále častěji využívá genomika. Příkladem přínosu tohoto vědního oboru je i zjištění, že zhruba každý šestý serózní ovariální tumor se vyznačuje specifickým typem fuze genů ESRRA a C11orf20. Tento typ ovariálních tumorů je relativně hojný a je považován za velmi nebezpečný. Často bývá diagnostikován až ve stadiích, kdy došlo k metastázám.

Tým kanadských a amerických genetiků a onkologů provedl analýzy transkriptů aktivních genů v sedmdesáti různých serózních ovariálních tumorech. Jak uvádějí autoři publikace ve vědeckém časopisu PLoS Biology, je pro významnou skupinu nádorů typický transkript prozrazující fuzi dvojice sousedních genů. Gen ESRRA (Estrogen Receptor Related Alpha) je příbuzný genům pro estrogenní receptory. Jde o jaderný receptor, jehož ligand nebyl zatím identifikován. Již dříve byla zvýšená exprese tohoto genu popsána u některých karcinomů prsu. Exprese genu ESRRA má také vztah k angiogenezi. Zvýšená exprese genu ESRRA byla již dříve dávána do spojitosti se sníženou pravděpodobností přežití pacientek s ovariálním tumorem. Gen C11orf20 je prakticky neznámý. O jeho funkcích v organismu a významu jeho poškození nevíme skoro nic. Oba geny spolu sousedí a v důsledku změn ve struktuře chromosomu dochází v nádorových buňkách k jejich fuzi.

V nádorech je pak přítomen jeden transkript kódovaný exony obou genů.

Fakt, že celá řada pacientek se serózním ovariálním tumorem sdílí stejnou fuzi genů, lze využít k časnější diagnostice tohoto typu nádorů. Zatím není úplně jasné, nakolik se fuzovaný gen podílí na agresivním růstu tumoru a jeho šíření. Další výzkum bude proto cílen právě tímto směrem. Pokud se podezření potvrdí, mohl by být fuzovaný gen cílem specifické terapie.

Onkologové již dlouho podezírali fuze genů z podílu na vzniku různých typů nádorů. Prokázat tuto souvislost je však obtížné. Není jednoduché odlišit náhodné fuze genů, které nemají se vznikem nádoru spojitost, od fuzí, jež jsou významné. Analýzy, s jejichž pomocí se nashromáždí dostatek údajů o transkripci v nádorech, jsou sice náročné, ale představují jen menší část náročného úkolu. Mnohem komplikovanější je statistické zpracování dat. Práce týmu vedeného Patrickem Brownem z Howard Hughes Medical Institute je proto považována za průlom nové cesty. Nově vyvinuté algoritmy lze využít i k analýzám dat z veřejně dostupných databází, jež byla získána studiemi transkritpů typických pro různé typy nádorů. Brown předpokládá, že s pomocí těchto algoritmů budou odhaleny další fuze genů zodpovědné za vznik mnoha různých nádorů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené