Přeskočit na obsah

FNOL otevřela třetí hybridní sál v ČR

Do minulého týdne byly v ČR v provozu pouze dva hybridní operační sály, třetí nově otevřela Fakultní nemocnice Olomouc. Pacientům s onemocněním srdce a cév hlavně z celého Olomouckého kraje kraje a historicky také z Valašska a Zlínska, kteří potřebují specializovanou péči, tak může nabídnout větší bezpečnost během výkonu na operačním sále, menší zátěž a také kratší rekonvalescenci. Nemocnice sál za více než 80 milionů korun vybudovala v rámci projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra FN Olomouc“, realizovaného s podporou EU. „Pacienti tak budou moci využívat to nejmodernější, co může současná medicína v kardiochirurgii a invazivní kardiologii nabídnout,“ uvedl doc. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel FNOL.

FNOL vybavila kardiovaskulární centrum, otevřela 3. hybridní sál v ČR

Fakultní nemocnice v Olomouci dokončila modernizaci komplexního kardiovaskulárního centra, spolufinancovanou Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Součástí této modernizace byla výstavbu hybridního operačního sálu, jejž mohou od minulého týdne využívat pacienti s kardiovaskulárními onemocněními z celého Olomouckého kraje a historicky také z Valašska a Zlínska. Jde o třetí pracoviště tohoto druhu v České republice, další využívají specialisté v IKEM a brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

Hybridní sál je vybaven kvalitním rentgenovým přístrojem – angiolinkou, jejíž plovoucí deska slouží zároveň jako operační stůl, což v případě potřeby umožňuje snadno a rychle přejít z běžného výkonu na kombinovaný. Vedle vybudování hybridního operačního sálu, který umožní olomouckým lékařům realizaci zcela nových medicínských programů, povede modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra FN Olomouc ke zkvalitnění péče v oblasti kardiochirurgie, angiochirurgie, endovaskulární péče, elektrofyziologie a intervenční kardiologie. V rámci projektu, jehož náklady činily 80 milionů korun (85 % bylo financováno z příspěvku Evropské unie a 15 % z rozpočtu FNOL), byla pořízena angiografická linka pro hybridní sál, echokardiografická, ventilační a anesteziologická technika, přístroje pro operační sál (mimotělní oběh, systém pro mechanickou podporu srdeční atd.), další vybavení elektrofyziologické laboratoře a pět intermediárních lůžek pro pacienty vyžadující zvýšený dohled po srdeční operaci, kteří už nepotřebují specializovanou péči na jednotce intenzivní péče. U monitorovací techniky stále ještě probíhá výběr dodavatele.

Olomoučtí specialisté mají v oborech cévní chirurgie a intervenční radiologie dvacetileté zkušenosti, v republice patří k absolutní špičce například v řešení aneurysmat břišní aorty. „Je celá řada typů tohoto onemocnění, které vždy hrozí rupturou a vykrvácením. K nejsložitějším patří aneurysma v oblasti, kde se tepny větví směrem k ledvinám či jiným nitrobřišním orgánům. Tady využíváme kombinovaný výkon, kdy cévní chirurgové pracují na obnažené cévě a radiologové katetrizačně implantují stentgraftem,“ vysvětlil prof. MUDr. Petr Bachleda, CSc., vedoucí lékař centra a přednosta II. chirurgické kliniky FNOL. Nemocný tak namísto dvou výkonů absolvuje jen jeden, což zmenšuje riziko pooperačních komplikací, například infekcí, navíc v některých případech je operace na hybridním sále pro pacienta jediným vhodným postupem, protože zavádět některé moderní výztuže tepen bez specializovaného a vysoce kvalitního rentgenu je pro pacienta rizikové.

Hybridní výkony jsou využívány v léčbě pacientů s aneurysmatem břišní nebo hrudní aorty včetně nejsložitějších typů tohoto onemocnění, v případě komplikovaných výkonů na periferním cévním řečišti, zejména v oblasti břišní aorty, ale i pánevního řečiště, třísel, stehen a bérce, u nemocných s postižením sestupné i vzestupné aorty, popř. s natržením hrudní aorty či s rozsáhlým aterosklerotickým postižením tepen. Tyto výkony jsou také vhodné pro pacienty s postižením srdečních chlopní a nutností implantace chlopenních náhrad nebo s dlouhotrvající fibrilací síní a nutností minimálně invazivní ablace srdeční tkáně.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené