Přeskočit na obsah

FNKV: O léčbě nákladných pacientů rozhoduje obchodní oddělení

Lékaři FN Královské Vinohrady musejí žádat obchodní oddělení a ředitelku nemocnice o možnost léčit nákladné pacienty. Vyplývá to z nového nařízení ředitelky nemocnice. Lékaři vinohradské nemocnice mají s tímto pokynem velký problém.

 

Prozatímní šéfka FNKV Andrea Vrbovská zavedla s platností od 1. října nové pravidlo, které se týká lékařů léčících onkologické pacienty, nemocné s roztroušenou sklerózou, těžkou psoriázou, Crohnovou chorobou či s makulární degenerací oční sítnice. Jde tedy o ty nejtěžší a nejnákladnější diagnózy, u kterých je potřeba včasná a efektivní léčba. O případu informoval deník MF DNES.

V interní směrnici se píše, že lékař nejdřív musí o nasazení léčby požádat ředitelku nemocnice, respektive obchodní oddělení. Lékař vyplní žádost s kalkulací nákladnosti léčby a informací, zda léčbu doporučuje. Dané materiály pak posoudí ředitelka nemocnice, která má dva dny na rozhodnutí, zda nemocnice pacientovi nasadí léčbu, nebo ne.

 

O léčbě nemůže rozhodovat obchodní oddělení

„Obchodní oddělení nemůže rozhodovat o zahájení terapie. Lékař je povinen léčit pojištěnce smluvní pojišťovny řádně a včas, ne zpožďovat zahájení terapie nějakými schvalovacími mechanismy. Pokud by došlo ke škodě z prodlení či neschválení, lékař by za ni odpovídal, případně i trestně,“ komentuje problém právník JUDr. Ondřej Dostál a dodává: „Proto by lékař měl vždy pacientovi hrazenou a nasmlouvanou léčbu nasadit dle pacientovy potřeby, a to i tehdy, kdyby se schvalovací proces ‚zasekl‘. Jenže to si lékař netroufne, protože se obává finančního postihu nebo v krajním případě i ztráty zaměstnání. Na nedávné konferenci v Senátu jsem popisoval, jak přesně tento princip přispěl k úmrtí pacienta v jiném zdravotnickém zařízení. Náměstek VZP Petr Honěk to komentoval slovy, že se jedná o jednotlivé případy, kde mohlo hrát roli selhání jednotlivce, a že je nejde zobecňovat. Z popisu tohoto případu je vidět, že problém je větších rozměrů, než si plátci připouštějí,“ popisuje konkrétní situaci právník.

 

Lékaři se bouří

MF DNES cituje lékaře vinohradské nemocnice, kterým takový postup nemocnice vadí. „Je to skutečně nešťastná situace, protože zvlášť v této době, kdy se rozhoduje o úhradách péče pro příští rok, by nemocnice měla mít svého silného ředitele, který za ni kope, má výhled do dalších let a vyjednává na pojišťovně,“ říká člen představenstva České lékařské komory a chirurg vinohradské nemocnice Miloš Voleman.

Lékaři si tu navíc stěžují, že kvůli nekompetentním zásahům ředitelky jsou výpadky v zásobování, například chybějí na sálech rukavice, a už nastala situace, kdy si je před operací museli běžet koupit do obchodu sami. Sama ředitelka nepopírá, že k výpadkům v zásobování došlo. „Museli jsme snížit ceny. Nemocnice nakupovala velmi draze, mám srovnání s Bulovkou, tak jsem to napravila. Bavíme se o úspoře ve statisících až milionech za rok,“ říká.

Také nepopírá, že dává konečné svolení k léčbě. „Nechci se chovat jako špatný hospodář. Máme překročené náklady na centrovou léčbu o 22 procent oproti částkám nasmlouvaným s pojišťovnou,“ říká. Na otázku, jak se to dotkne pacientů, říká, že nijak. „Biologickou léčbu zatím dostal každý,“ tvrdí.

Ani ministerstvu zdravotnictví nepřipadá na ředitelčině postupu nic zvláštního. „Dohled nového vedení je naprosto v souladu s cílem celkové stabilizace nemocnice,“ napsala MF DNES jeho mluvčí Štěpánka Čechová. Podle jejích informací ministerstvo zdravotnictví výběrové řízení na ředitelský post už vypsalo.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené