FN Ostrava představila unikátní robotický ozařovač CyberKnife
V ostravské fakultní nemocnici bylo minulý týden otevřeno pracoviště s novým unikátním robotickým ozařovačem CyberKnife, který je první svého druhu ve střední a východní Evropě a pomůže podstatně rozšířit léčebné možnosti ostravské onkologie. Výhodou kybernetického nože je především jeho vysoká přesnost při ozařování.
„Ozařuje s desetkrát až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. CyberKnife je pomocí robotického ramene schopen vysílat svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice a ozařované místo i robotické rameno jsou nepřetržitě kontrolovány počítačem,“ vysvětluje přednosta Onkologické kliniky FN Ostrava MUDr. David Feltl, Ph.D., a dodává: „CyberKnife umí vše, co Leksellův gama nůž, ale kdekoli na těle, nejen v mozku. Pracuje absolutně přesně s odchylkou do jedné desetiny milimetru. Oproti gama noži však nevyžaduje invazivní fixaci a umožňuje reiradiaci prakticky libovolného místa, včetně vysoce rizikových oblastí kolem míchy. Naše konfigurace nabízí řízení obrazem v reálném čase – na rozdíl od dosavadních možností se systém koriguje i během ozařování, což má význam třeba u plic, protože ty jsou kvůli respiračnímu cyklu neustále v pohybu.“
Dokončení na str. A3
Léčba s pomocí kybernetického nože je rychlejší, účinnější, bezbolestná a nemá závažné nežádoucí účinky. Moderní ozařovač nyní bude ve zkušebním provozu a první pacienti by mohli být s jeho pomocí léčeni už v červenci. Klinika bude s přístrojem moci léčit zhruba 600 až 800 pacientů ročně. Ostravský tým odborníků už má za sebou školení ve Spojených státech, a to přímo u výrobce CyberKnife.
Zahraniční specialisté ze San Franciska budou asistovat také u prvních pacientů, kteří budou v Ostravě léčeni. Komplexní ostravské onkologické centrum se modernizovalo od listopadu 2008. Rozsáhlá rekonstrukce stála přes 600 milionů korun, přičemž 200 milionů představovalo právě pořízení moderního přístroje.
„Jsem hluboce přesvědčen o tom, že nákup takového zařízení měl smysl. Ideálně doplní spektrum přístrojů a výkonů na naší klinice – provádíme radioterapii s modulovanou intenzitou i radioterapii řízenou obrazem, máme v nemocnici vynikající neurochirurgickou kliniku, výbornou spolupráci s urology i pneumology. Stereotaktická radiochirurgie je zkrátka logickým vývojovým stupněm našeho pracoviště.
Přitom tu takové zařízení prostě chybí, a to nejen v ČR – jedno je v Mnichově a další až v Moskvě. Zároveň vše kolem toho je tak náročné, až je to vzrušující – nic lepšího prostě mít nemůžeme. Těchto přístrojů je jen 162 na světě, v celé Evropě pak pouhých dvanáct. Ostrava je 13. evropským pracovištěm, jež má tento ozařovač k dispozici,“ upřesňuje MUDr. Feltl.
Zdroj: Medical Tribune