Přeskočit na obsah

FN Ostrava navštívil tvůrce CyberKnife

Jméno švédského neurochirurga Larse Leksella něco říká i široké veřejnosti - téměř každý si je spojí s gama nožem. John R. Adler se takové obecné popularitě netěší, avšak v odborných kruzích jde o mimořádně respektovanou osobnost. Tento profesor neurochirurgie na Stanfordské univerzitě výrazně posunul původní myšlenku gama nože tak, že nová technologie umožňuje s vysokou přesností ozářit poměrně agresivně jakékoli místo na těle.

Přístroj se jmenuje CyberKnife a prvním pracovištěm ve střední Evropě, které s ním začne pracovat, je Onkologická klinika FN Ostrava. Prof. Adler ji přijel navštívit minulý týden, aby tak ostravský tým podpořil těsně před spuštěním ostrého klinického provozu.

Celkové náklady na toto zařízení dosahují dvou set milionů korun, pro české zdravotnictví jde tedy o mimořádnou investici. Základem pro její efektivní využití je, aby tato terapie byla dostupná pro pacienty z celé republiky, avšak v závislosti na přesně vymezené indikaci.

"Sebesofistikovanější technologie je jen hloupý přístroj. Klíčová je inteligence lidí, kteří s ní zacházejí," řekl prof. Adler při této příležitosti Medical Tribune. "Vím, že český gama nůž je nejvytíženější technologií svého druhu na světě. Věřím tomu, že i CyberKnife ošetří tolik pacientů, kolik jen bude možné. Podle mého názoru je ostravské pracoviště na spuštění tohoto klinického programu připraveno, má výborně fungující a vyškolený multidisciplinární tým a dobré zázemí zobrazovacích metod," dodal.

"To, že v České republice CyberKnife máme, je určitým uznáním pro celou českou radiační onkologii a motivací pro její další kvalitativní rozvoj," uvedl přednosta ostravské kliniky MUDr. David Feltl, Ph.D.

Více na str. A5

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené