Přeskočit na obsah

FN Olomouc buduje národní centrum pro telemedicínu

"Systém CareLink od firmy Medtronic se opakovaně denně spojí s implantátem v těle pacienta, a pokud zaznamená jakoukoli závažnou patologii, okamžitě o ní pošle informaci na kliniku. Lékař pak může okamžitě jednat a pozvat pacienta ihned na kontrolu. Díky systému je informován o stavu pacienta také před každou plánovanou kontrolou," uvádí přednosta I. interní kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC, MBA.

Vybudování zmíněného národního centra pro telemedicínu ve FN Olomouc bude podle doc. Táborského probíhat v několika fázích. "Zásadní pro jeho vznik je projekt, jejž jsme společně s Univerzitou Palackého v Olomouci už podali na ministerstvo školství a který by měl díky dotacím ze strukturálních fondů Evropské unie řešit hardwarové zajištění zpracování dat příchozích do centra," vysvětluje doc. Táborský.

Národní centrum pro telemedicínu by mělo sloužit pro potřeby pacientů celého Olomouckého kraje a bude také koordinovat aktivity podobných telemedicínských center v dalších fakultních a krajských nemocnicích. "Předpokládáme, že bychom tak vytvořili podmínky pro dálkovou monitoraci více než deseti tisíc pacientů. V současné době se na klinice blížíme první stovce a výsledky jsou výborné. Jsme schopni velmi rychle reagovat na jakékoli negativní změny u nemocných s implantáty, a předcházíme tak závažným komplikacím, které by bez dálkového sledování a rychlého zásahu mohly nastat. Dálkové sledování pacientů s arytmiemi zatím není financováno zdravotními pojišťovnami a jeho provozování je možné jen díky grantovým prostředkům a spoluprací s výrobci kardiostimulátorů a ICD, kteří poskytují domácí monitory nemocným zdarma. Ani úhrada práce lékařů vyhodnocujících záznamy z domácích monitorů zatím není systémově dořešena. Poskytování této služby je možné pouze díky jejich entuziasmu, nicméně již probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami o jejím financování. Předpokládám, že dohadovací řízení o kódu pro dálkovou monitoraci pacientů bude úspěšně završeno během příštího roku," říká doc. Táborský.

Podle něj je důležitě připomenout, že monitorace se netýká pouze nemocných se srdečními arytmiemi, ale mohou tak být sledováni např. i warfarinem antikoagulovaní pacienti s domácí monitorací protrombinového času pomocí QUICK. Do budoucna centrum uvažuje také o spolupráci s diabetology při domácí monitoraci glykémie či s algeziology na monitoraci bolesti, např. u pacientů s nádorovou bolestí.

"Zdá se, že nejen mezi poskytovateli a plátci zdravotní péče, ale hlavně v politické reprezentaci panuje shoda na tom, že jedině elektronizace zdravotnictví a zavádění prvků e-Health do budoucna umožní udržitelnost současného systému. Podobné snahy vedoucí ke vzniku center pro domácí monitoring probíhají i v ostatních zemích Evropské unie, přičemž asi nejdále jsou v tomto ohledu v Německu, kde od loňského roku mají kód pro úhradu dálkového sledování pacientů," uzavírá doc. Táborský.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené