Finance jsou u elektroporace zásadní
Jedním ze tří českých pracovišť, která měla nedávno možnost vyzkoušet si účinnost tzv. nanoknifu, neboli ireversibilní elektroporace v praxi, byla také Chirurgická klinika FN a LF UK v Plzni. Toto pracoviště je současně známé tím, že se zde provede největší počet ošetření primárních či sekundárních nádorů jater v České republice. Proto MT jeho přednostovi prof. MUDr. Vladislavu Třeškovi, DrSc., položila několik doplňujících otázek o praktickém významu a budoucnosti této metody v českých podmínkách.
\\ Díky principu, na jakém funguje, umožňuje nová ablační metoda, ireversibilní elektroporace, ošetřit v játrech i nádorová ložiska v blízkosti velkých cév a dalších důležitých struktur, což dosud nebylo možné. Bez ohledu na současnou finanční náročnost, co by taková možnost znamenala pro chirurgy a pacienty v praxi? Dokážete odhadnout, pro kolik nemocných by představovala významný přínos?
Jestliže je dnes operabilních pouze kolem 20 % nemocných s nádory jater, pak se domnívám, že tato metoda by rozšířila hranice operability o minimálně dalších 10 % nemocných. Pro pacienty by to znamenalo kvalitní prodloužení života (jinak je šance na přežití jednoho roku bez operační léčby velmi nízká) a pro chirurgy pak nepochybně posunutí hranice operačních možností o další, a to podstatný krok.
\\ Zatím jde o novou metodu, s níž se odborníci teprve seznamují. Dokážete si představit, že by v budoucnu byla standardní součástí terapeutických možností onkochirurga a jaké podmínky by popř. musely být splněny, aby se tak stalo?
Myslím, že už nyní lze říci, že tato metoda nepochybně patří do spektra výkonů na jaterním parenchymu u nemocných s primárními a sekundárními nádory jater. Má však své přísné indikační limity. Problémem je ale financování této metody, kde jak samotný přístroj, tak materiál jsou velmi nákladné. Tyto náklady jsou však ve srovnání se samotnou onkologickou léčbou takřka zanedbatelné. Přitom porovnáme‑li výsledky onkologické léčby a dosavadní výsledky elektroporace (ne z našich, ale zahraničních center), pak vše jednoznačně hovoří pro tuto novou metodu. Zde je pak zapotřebí důsledného zamyšlení nad optimalizací financování péče nemocných s nádory jater. Osobně se domnívám, že lze dobře najít smysluplné financování komplexní onkochirurgické péče.
\\ Je možné, že díky zavádění podobných technologií do praxe vzbudíte větší zájem mladých kolegů o problematiku jaterní onkochirurgie, která jinak mezi mladými chirurgy není příliš oblíbená?
Netvrdil bych, že problematika jaterní onkochirurgie není oblíbená, spíše naopak. Musí však být koncentrována do onkochirurgických center, jež se touto problematikou intenzivně zabývají. Jedná se o technicky a finančně náročnou operativu, která nemůže být prováděna bez dostatečného personálního a technického zázemí. Myslím, že každá smysluplná nová metoda v chirurgické technice je pro mladé chirurgy atraktivní a výzvou k dalšímu pokroku.
\\ Kolik pacientů byste rádi na vašem pracovišti ještě letos takto ošetřili, jestliže vám to finanční situace dovolí?
Bohužel finanční stránka věci je zásadní a jednoznačně limitující. Pro letošní rok by bylo optimální ošetřit takto všechny nemocné, jimž z výše uvedených důvodů nelze jinak pomoci, a přitom splnit přísná indikační kritéria pro použití elektroporace. Domnívám se, že na našem pracovišti by se jednalo o přibližně deset nemocných s primárními a sekundárními nádory jater.
Zdroj: Medical Tribune