Fibrilace síní – podceňovaný předchůdce iktu
Od 24. do 25. března se už podesáté sešlo ve Vídni okolo pěti set odborníků z Evropy na symposiu o fibrilaci síní, aby prodiskutovali nejnovější léčebné možnosti této srdeční arytmie. S použitím miniinvazivní katetrové ablace, která podle výsledků klinických studií může vést ke zlepšení zdravotního stavu pacienta během krátké doby, je nyní k dispozici nová slibná léčebná možnost.
Fibrilace síní postihuje přibližně 200 000 osob v Rakousku a asi čtyři až šest milionů osob v Evropě. Jde o onemocnění nejen rozšířené, ale také často podceňované, protože znalosti klinického obrazu a jeho důsledků jsou omezené nebo zcela chybějí. Dušnost, závrať, bolesti na hrudi, chronická únava či trvale snížená energie jsou často vnímány jako pouhé příznaky stresu.
Fibrilace síní, která je dnes nejčastější formou srdeční arytmie, způsobuje rychlé nekontrolované stahování síně. Tento stav, který často probíhá nerozpoznán, je zodpovědný za asi 20 % všech iktů a může až pětinásobně zvyšovat jejich riziko u nemocných.
Prof. Helmut Pürerfellner, ředitel ústavu elektrofyziologie v nemocnici alžbětinek v Linci, uvádí k prevalenci fibrilace síní v následujících letech: „Vzhledem ke stárnutí populace je třeba předpokládat, že budeme v budoucnu pozorovat rostoucí výskyt tohoto onemocnění. Kromě nežádoucích zdravotních účinků je třeba zvažovat také enormní finanční zátěž pro zdravotnický systém.“
Docent Heinz Gössinger, ředitel ambulance pro srdeční arytmie ve II. fakultní nemocnici vnitřního lékařství ve Vídni, říká o významu nových terapeutických možností pro fibrilaci síní: „Pro zlepšení léčby, prevence komplikací a pomoc našim pacientům při návratu k jejich normálnímu životu je absolutně nezbytné, abychom vyvinuli inovativní technologie. V poslední době se zdůrazňuje význam katetrové ablace jako léčebné možnosti poskytující stále vyšší úspěšnost.“
Minimálně invazivní ablace
Cílem katetrové ablace je obnovení nebo stabilizace normálního sinusového rytmu srdce. Při tomto zákroku je katetr zaváděn prostřednictvím periferního cévního systému do srdce. Vysokofrekvenční střídavý elektrický proud eliminuje nebo trvale izoluje oblasti identifikované srdeční tkáně, jež jsou zodpovědné za vznik fibrilace síní.
Vídeňské symposium se zabývalo posledním pokrokem v léčbě tohoto onemocnění a novými technologiemi, zejména minimálně invazivní katetrovou ablační terapií. Tato metoda může poskytnout významné zlepšení klinického obrazu, a v některých případech může dokonce vést k remisi. Z výsledků publikovaných v Journal of the American Medical Association (David J. Wilber, et al.) vyplynulo, že pacienti, kteří podstoupili katetrovou ablaci, měli nejen méně příznaků souvisejících s fibrilací síní, ale zaznamenali po třech měsících i významné zlepšení kvality života. V poslední době podstoupilo tuto formu léčby v Evropě 35 000 pacientů.
Prof. Karl‑Heinz Kuck, hlavní konzultant kardiologie na klinice Asklepios Klinik St. Georg v Hamburku a jeden ze tří vědeckých ředitelů vídeňského setkání, říká: „Symposium nám poskytuje platformu, na níž si vedoucí experti v této problematice z celého světa mohou vyměňovat myšlenky a názory nikoli jen mezi sebou, ale také s rostoucí generací vědeckých pracovníků. Po mnoho let tato příležitost poskytovala důležitý základ pro probíhající vývoj katetrové ablace v léčbě fibrilace síní.“
Symposium podpořila společnost Biosense Webster, jež tvoří součást skupiny Johnson & Johnson Group a která se dlouhodobě zabývá vývojem technologií pro diagnostiku a léčbu srdečních aritmií
Zdroj: Medical Tribune