Fekální mikrobiální transplantace orálně užívanými kapslemi
Některé kmeny Clostridium difficile jsou vysoce rezistentní k léčbě antibiotiky. U pacientů nakažených těmito kmeny selhává léčba antibiotiky zhruba ve 30 % případů. Protože razantní léčba antibiotiky závažným způsobem narušuje střevní mikrobiom, který je s to do určité míry kontrolovat rozvoj C. difficile, může se po léčbě antibiotiky zdravotní stav pacienta dokonce zhoršit. Fekální mikrobiální transplantace dokáže normalizovat poměry střevního mikrobiomu a napomáhá tak k uzdravení. Při použití čerstvého materiálu, který je pacientovi zaveden kolonoskopií, bylo dosaženo úspěšnosti léčby infekcí C. difficile kolem 90 %.
Tým amerických lékařů z Massachusetts General Hospital (MGH) již dříve referoval o tom, že léčbu fekální mikrobiální transplantací lze úspěšně provést i s využitím materiálu, který byl před použitím konzervován mražením. To dovoluje využít materiál od prověřených dárců. Zároveň bylo prokázáno, že se úspěšnost fekální mikrobiální transplantace nemění, pokud je provedena kolonoskopií nebo nazogastrickou sondou. Oba tyto přístupy jsou ale spojeny se značným diskomfortem pacientů.
V nejnovější studii testoval tým vedený Ilamem Youngsterem z MGH fekální mikrobiální transplantaci v orálně užívaných kapslích. Ty jsou z materiálu, který odolává kyselému prostředí žaludku a jejich obsah se uvolní až v tenkém střevě. Výsledky zveřejnili lékaři z MGH v předním lékařském časopise JAMA.
Do studie bylo zařazeno 20 pacientů ve věku od 11 do 84 let trpících perzistentní nebo rekurentní infekcí C. difficile. Jako dárce fekálního materiálu byl vybrán zdravý dospělý dobrovolník prověřený na běžná infekční omezení. Několik dní před odběrem vyloučil dobrovolník ze stravy běžné alergeny. Vzorky byly filtrovány, naředěny, prověřeny na přítomnost patogenních mikroorganismů, naplněny do kapslí a zamraženy na dobu 4 týdnů, aby bylo možné dárce opakovaně testovat na virové infekce.
Pacienti dostali dva dny po sobě celkem 15 kapslí. Spolykali je obvykle bez potíží během několika málo minut. Pokud se jejich zdravotní stav do 72 hodin nezlepšil, byla jim nabídnuta léčba fekální mikrobiální transplantací materiálem od jiného dárce. U 14 z 20 dobrovolníků došlo k úplnému vyléčení po první fekální mikrobiální transplantaci, bez rekurence během následujících osmi týdnů. Zbývajících šest dostalo druhou fekální mikrobiální transplantaci týden po první neúspěšné léčbě. U pěti z nich došlo k odeznění příznaků onemocnění a u čtyř nebyla pozorována rekurence onemocnění do osmi týdnů po transplantaci. Celková úspěšnost léčby tak dosáhla 90 %. Většina pacientů, kteří potřebovali druhou fekální mikrobiální transplantaci, byla v horším zdravotním stavu a také jejich infekce C. difficile měla těžší projevy.
Studie lékařů z MGH byla pilotním projektem, který prokázal, že nově vyvíjená metoda fekální mikrobiální transplantace by mohla být bezpečná a účinná. Tým plánuje na jejím základě rozsáhlejší testování, které by mělo ukázat dlouhodobé efekty této léčby. Tým z MGH se chce také zabývat optimalizací složení materiálu pro fekální mikrobiální transplantaci.
Zdroj: Medical Tribune