FDA zastavila dovoz toxických zubních past
V Dominikánské republice úředníci zabavili 36 000 tub zubních past, v nichž se vyskytoval diethylenglykol, průmyslové rozpouštědlo a důležitá součást nemrznoucích směsí a brzdových kapalin. Zachytili i zubní pasty se žvýkací gumou a jahodovou příchutí určené pro děti pod názvem „Mr. Cool Junior“. Pasty s diethylenglykolem byly v poslední době objeveny rovněž v Panamě a v Austrálii.
Číňané přidávají diethylenglykol do past řadu let
Panamští úředníci jsou přesvědčeni, že zubní pasty obsahující až 4,6 % diethylenglykolu pocházejí z Číny. Vedoucí pracovníci čínských dovozců však popírají, že by do Panamy exportovali toxické pasty. „My jsme nevyrobili špatné zboží. To byl zřejmě někdo jiný,“ uvedl Shi Lei, manažer v Danyang City Success. Nicméně spolu s reprezentanty jiných výrobců přiznal, že diethylenglykol se v Číně používá k výrobě zubních past už řadu let a že jej považují za nezávadný. V Panamě zajistili 6 000 tub toxické zubní pasty s názvem „Mr. Cool and Excel.“ Zatím zde v této souvislosti nebyla hlášena žádná úmrtí. Douglas Throckmorton, zástupce ředitele Center for Drug Evaluation and Research v americkém Food and Drug Administration, řekl, že koncentrace diethylenglykolu v zubních pastách zachycených v Panamě téměř 50× převyšovala hodnotu, jež je ještě považována za bezpečnou. „Přitom děti často zubní pastu polykají,“ upozornil Throckmorton.
Je na místě strach z dovozu čínského zboží?
Americký regulační úřad (FDA) zastavil dovoz všech zubních past s tím, že bude moci být obnoven, až laboratorní testy prokážou, že jsou zdravotně nezávadné. Američané se začínají zaměřovat na kontrolu nezávadnosti čínského zboží od té doby, co dvě čínské firmy na americký trh vyvezly potravu pro domácí zvířata kontaminovanou toxickým melaminem, jenž je známý svým karcinogenním účinkem a negativním vlivem na ledviny. Od poloviny března se v USA a Kanadě totiž přiotrávilo nejméně patnáct tisíc domácích zvířat. Američtí experti navíc oznámili, že touto toxickou látkou jsou ohroženi i lidé, protože melamin byl obsažen i v zásilkách krmiva určeného pro hospodářská zvířata. A například Kalifornie eviduje minimálně padesát lidí, kteří snědli vepřové maso otrávené melaminem. Američtí zdravotníci se obávají, že melamin již obsahují i další produkty na americkém trhu, počínaje chlebem a konče jídlem pro kojence.
Dovozní restrikce zavádí i Japonsko
Melamin se používá běžně při výrobě plastů a také pro hnojení. Čína začala případ vyšetřovat a používání melaminu nyní zakázala. Světová zdravotnická organizace (WHO) neustále vyzývá čínské úřady, aby se více zaměřily na kontrolu kvality exportovaných potravin. Za problém považuje WHO nedostatečnou dokumentaci a mnohdy nejasný původ potravin. Některé státy už přijaly restriktivní opatření. Například Japonsko zakázalo z Číny importovat některé druhy ryb nebo med, restrikce zavedly i USA po několika případech rozšíření salmonely z čínského zboží. Obavy panují z nadměrného užívání pesticidů v čínském zemědělství. Ministerstvo zemědělství Číny přiznalo, že za rok 2005 v zemi vážně onemocnělo po požití závadných potravin nebo tekutin přibližně 35 tisíc lidí. Alarmující byl případ závadné kojenecké stravy, která připravila o život dvanáct dětí. Ostatně o tom, že kolem potravin a léků není v Číně zdaleka vše v pořádku, svědčí i zpráva, podle níž byl v právě těchto dnech odsouzen k trestu smrti dosavadní vedoucí čínského Úřadu pro kontrolu potravin a léků Zhang Xiaoyu, a to za přijímání úplatků za schvalování nedokonale otestovaných léků.
V ČR je systematická kontrola
K případu zaslala své stanovisko také MUDr. Dagmar Jírová, PhD., z Národního referenčního centra pro kosmetiku ve Státním zdravotním ústavě Praha. „Různé druhy glykoletherů jsou používány v kosmetických prostředcích jako rozpouštědla, filmotvorné přísady, změkčovadla nebo vyhlazující přísady. Používají se především v barvách na vlasy nebo v menší míře v pleťových krémech. Použití v zubních pastách jako aktivní ingredience není z technologického hlediska nutné ani obvyklé. Až dosud jsme nezaznamenali žádné nežádoucí reakce na kosmetické prostředky s obsahem glykoletherů pro lidké zdraví na území ČR,“ sdělila D. Jírová. Podle ní odborná literatura a stanoviska Vědeckého výboru pro kosmetiku Evropské komise uvádějí u glykoletherů pouze nízkou toxicitu po perorálním podání, která vyplývá z možné přítomnosti volného ethylenglykolu. Toxický účinek, který byl zaznamenán za experimentálních podmínek při vysokých dávkách, vyplývá z možné toxicity pro rozmnožování (reprotoxicity) a toxicity pro buňky krve (haematotoxicity). „Nicméně, v odborné literatuře jsou popsány situace náhodné či úmyslné intoxikace u lidí požitím až 50% roztoku ethylenglykolu přítomného např. v čističích na okna, aniž došlo k úmrtí osob, které přípravky požily. Z glykoletherů byly až dosud na základě prokázaných negativních účinků ve smyslu toxicity pro rozmnožování zakázány pouze dimethylglykol a triethylenglykol dimethylether. Kosmetické prostředky, které jsou do České republiky a tím i do EU dováženy z třetích zemí včetně Číny, podléhají systematické kontrole ze strany orgánů dozoru, kterými jsou orgány hygienické služby. Předmětem kontroly je nejen chemické složení dovážených kosmetických prostředků, ale i vyhodnocení bezpečnosti výrobků před uvedením na trh osobou s předepsanou kvalifikací,“ dodala MUDr. Jírová.
Zdroj: