Přeskočit na obsah

FDA schvaluje lék na pseudobulbární afekt

Pseudobulbární afekt, někdy nazývaný také "emoční inkontinence" či patologický smích nebo pláč, je stav, který se vyskytuje sekundárně v důsledku afekcí CNS - například po mozkových traumatech, po cévní mozkové příhodě, při amyotrofické laterální skleróze a také u přibližně 10 % pacientů s roztroušenou sklerózou. Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil počátkem listopadu 2010 první léčivý přípravek určený k jeho terapii.

Pseudobulbární afekt je charakterizován jako spastický smích nebo pláč, který nelze vůlí ovlivnit. Je důsledkem nespecifického stimulu nebo vzniká bez jakéhokoli podnětu. Jde tedy o neurologicky podmíněnou poruchu, jejíž podstatou je stručně řečeno ztráta supranukleární kontroly motorických jader mozkového kmene. Novým léčivem jsou kombinované tobolky, které se budou obchodovat pod názvem Nuedexta; obsahují 20 mg dextromethorfan hydrobromidu a 10 mg chinidin sulfátu.

Jedná se o inovativní kombinaci dextromethorfanu, tedy léčiva působícího v CNS, a chinidin sulfátu, který působí jako metabolický inhibitor, čímž se dosahuje udržení terapeutických koncentrací dextromethorfanu.
Přípravek ovlivňuje sigma-1 a NMDA receptory v CNS, přesný mechanismus účinku v této indikaci však dosud detailně popsán nebyl.

"Schválení přípravku Nuedexta je významným milníkem pro pacienty postižené pseudobulbárním afektem," komentuje schválení FDA Keith Katkin, prezident a výkonný ředitel farmaceutické společnosti Avanir, která přípravek uvede na trh. Schválení FDA bylo primárně založeno na klinické studii s 326 pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou či roztroušenou sklerózou, kteří současně trpěli klinicky významným pseudobulbárním afektem.

Výsledky studie potvrdily účinnost přípravku, jež se projevila jako snížení výskytu epizod pseudobulbárního afektu o 46,9 % (dávky 30 mg/10 mg), resp. 49 % (dávky 20 mg/10 mg) oproti placebu (p < 0,001). Tyto závěry podpořily údaje z dalších klinických studií, v nichž bylo hodnoceno podávání i vyšších dávek (30 mg/30 mg).

Na základě výsledků klinických studií byl stanovena doporučená úvodní dávka dextromethorfanu/chinidinu jako 20 mg/10 mg, užívaná jedenkrát denně po dobu sedmi dnů. Poté může být pacient převeden na udržovací dávku 20 mg/10 mg po 12 hodinách. Nejčastějšími nežádoucími účinky byly průjem, závratě, kašel, zvracení, astenie, periferní otoky, infekce močových cest, chřipkové příznaky, zvýšení koncentrace gama-glutamyltransferázy v plazmě, flatulence a vzácně trombocytopenie (imunitně zprostředkovaná).

Významnější z hlediska bezpečnosti však je prodloužení QT intervalu, závislé na dávce, a možnost řady interakcí, neboť chinidin inhibuje CYP2D6. Je nutné brát na zřetel všechny kontraindikace přípravku, které kromě známé hypersenzitivity na kteroukoli složku přípravku zahrnují zejména prodloužený QT interval, vrozený syndrom dlouhého QT intervalu, srdeční selhání, kompletní atrio-ventrikulární blok bez implantovaného kardiostimulátoru nebo vysoké riziko AV blokády. Pacienti dále nesmějí souběžně užívat inhibitory monoaminooxidázy a přípravky, jež prodlužují QT interval a jsou metabolizovány CYP2D6.

K léčbě pseudobulbárního afektu se dříve používaly například nízké dávky amitryptilinu, fluoxetinu či levodopy, případně některá antiepileptika. Předpokládá se, že se přípravek Nuedexta ke svým pacientům dostane v prvním čtvrtletí roku 2011. Ověření dlouhodobé účinnosti i bezpečnosti v podmínkách běžné klinické praxe pak ukáže, zda se pro pacienty s pseudobulbárním afektem stane lékem volby.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené