Přeskočit na obsah

Fakultní nemocnice Ostrava potvrdila akreditaci JCI

V červnu letošního roku Fakultní nemocnice Ostrava úspěšně prošla reakreditačním auditem podle Joint Commission International (JCI), který je považován za potvrzení mimořádně vysokého standardu kvality ve světovém zdravotnictví.

„Říká se, že reakreditace je mnohem náročnější než akreditace. Tím víc mne těší, že jsme tento náročný úkol zvládli. Audit, v historii nemocnice již třetí, opět potvrdil, že pacienti si mohou být jisti tím, že přicházejí do zdravotnického zařízení, které usiluje v maximální míře o bezpečnost a kvalitu péče,“ komentuje úspěch na poli systému kvality ředitel nemocnice doc. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává, že audit opětovně potvrdil kvalitu a bezpečí poskytovaných služeb nemocnice a soulad nemocničních postupů s požadavky mezinárodních akreditačních standardů JCI. „Je třeba si uvědomit, že standardy JCI mají přes 1 200 skórovaných indikátorů kvality a my jsme museli být připraveni na kontrolu všech.“

Podle slov doc. Feltla je systém kvality ve FNO budován dlouhodobě a cílevědomě už mnoho let. V roce 2002 začala nemocnice pracovat se systémem ISO 9001, o pět let později se stala první českou fakultní nemocnicí, která splnila požadavky standardů SAK. V roce 2010 jako první fakultní nemocnice v republice získala certifikát mezinárodní akreditace JCI a o tři roky později se stala třináctou nemocnicí na světě s rozšířenou akreditací JCI pro univerzitní nemocnice.

Mezinárodní tým akreditačních inspektorů se v průběhu reakreditačního řízení zajímal o veškeré dění ve zdravotnickém zařízení, především o procesy s vysokou mírou potenciální rizikovostí (mezioborová spolupráce a návaznost péče a zdravotnických informací, prevence záměny, nakládání s rizikovými léky, nemocniční a profesionální nákazy a jejich prevence, chirurgická a anesteziologická péče, kompetence a kvalifikace zaměstnanců apod.). Inspektoři se ale nezaměřovali jen na kvalitu péče na daném konkrétním zdravotnickém pracovišti, nýbrž sledovali i průchod pacienta celou nemocnicí, od příjmu přes jeho překlad až po propuštění, a zajímali se o vše, co do procesu péče o tohoto konkrétního pacienta vstupuje a mohlo by být potenciálně rizikové, například o funkčnost a připravenost zdravotnické techniky, dostupnost léků a pomůcek pro kardiopulmonální resuscitaci, včasnost a bezpečnost předávání zdravotnické dokumentace, postupy pro případ nutnosti evakuace a také o kvalifikaci zdravotníků, kteří o pacienta pečují. Audit zároveň prověřil kvalitu spolupráce Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity na poli vzdělávání mediků.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené