Přeskočit na obsah

EZOP a jeho čtyři dcerky v říši solidní onkologie

EZOP má dcerky čtyři, byť se mluví jen o jedné. Farmakoekonomiku, objev sezóny, superstar, skvělou onkomiss a obletovanou naději šoubyznysu. A pak ty tři šmudly ve stínu té první. Skrz vše prostupující Diaekonomiku, čili ekonomiku diagnostických metod a postupů, Radioekonomiku, čili ekonomiku léčby zářením, a Cheiroekonomiku, čili ekonomiku ruční práce chirurgických oborů, již navyklou popelit se z podpory na hranici životního minima.

Bájný EZOP ovšem jen jako chlap vypadá. Je to vlastně taky ženská, už hodně stará, léty zapomenutá, trochu vousatá, nevhodná pro PR a sama ze sebe depresivní, neboť vážící právě tolik, co ony čtyři ratolesti dohromady. EZOP jako zkratka pro Ekonomiku Zdravotní Onkologické Péče jako celku. Nepreparovanou jen do léků, levných a drahých, cílených či necílených, řítících se do systému nebo teprve očekávaných.

Ať si holky závidí a škádlí se, jak chtějí, nezapřou jedno hnízdo. Jen ta jedna jim teď přerůstá přes hlavu a dost všechny znervózňuje. Proti její popularitě však neradno vystupovat. Lépe nebrat publiku víru v zázračnou vílu. Vždyť taky dělá, co může.

Poznávání skutečnosti se děje pouze v kontextech. Izolované pohledy nepostačí. Nepostačí jen farmakoekonomika, bude potřeba celá ekonomika zdravotní onkologické péče. Ale také „etologie“ zdravotní onkologické péče, „ekologie“ zdravotní onkologické péče, etika zdravotní onkologické péče a zejména pořádná evidence zdravotní onkologické péče. Takový éčkový koncept. Čili EZOP.

Aby byla farmakoekonomika ekonomická, bude muset více hledět na proporce nákladů a výsledků a dohlédnout i na jiná, nefarmakologická řešení, jichž je v detailech v říši solidní onkologie více. Vyjdeme‑li z národních údajů o roční incidenci nádorů, lze dodat strukturovaněji v hrubých číslech, která se hezky pamatují, následující: Na protinádorovou chemoterapii každoroční nové pětistovky dětských nádorů pojišťovenský systém civilizovaného státu mít prostě musí. Protinádorová chemoterapie každoročně nové pětitisícovky hematoonkologických malignit je nezbytností a důvodem k vážné diskusi, protože jinou metodu léčby zde vlastně nemáme. Avšak každoročně nových „zbytkových“ padesát tisíc případů solidních zhoubných nádorů dospělých tvoří tak složitou plejádu diagnóz a stadií pokročilosti, že pro jakékoli závěry je zapotřebí především důkladná analýza nákladů, přínosů, dodržování efektivních postupů i distribuce kompetencí. Racionální astronomové se od iracionálních astrologů významně liší. Především tím, že než sdělí hvězdnou událost či očekávanou pozemskou katastrofu, hodně a exaktně počítají. Třeba to pak vyjde jinak. Zatím více počítejme.

Dotčeným kolegům se omlouvám. Něžnější a citlivější komentář jsem aktuálně nesvedl.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A15

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené