Experti: Vzpřímený sed nedoporučujeme
„Sedět bychom měli nikoli vzpřímeně, ale s mírným záklonem vzad tak, aby naše páteř tvořila se stehny úhel 135 stupňů. To je nejlepší biomechanické držení sedícího těla. Správná anatomická pozice je nezbytná, protože napětí vznikající v páteří a s ní spojenými ligamenty vede k bolestem zad, deformitám a chronickým potížím,“ uvedl hlavní autor studie Waseem Amir Bashir z radiologického oddělení University of Alberta Hospital v Kanadě.
Výzkumníci sledovali 22 zdravých dobrovolníků. Ti při použití magnetické rezonance zaujímali tři různé pozice v sedu: přihrbenou, kdy se tělo sklánělo vpřed (například přes stůl), vzpřímenou (90° úhel mezi páteří a stehny) a relaxační, kdy se subjekt zakláněl v úhlu 135° přičemž nohy zůstávaly na podlaze. Prováděla se měření spinálních úhlů, výšky meziobratlové ploténky a její pohyb v různých pozicích. Pohyby meziobratlové ploténky, jež nastávají při přenosu napětí z nesené hmotnosti těla na páteř, způsobují vychýlení vnitřního materiálu disku. Takové deformity byly nejvíce vyjádřeny u vzpřímené pozice a nejméně u relaxační zakloněné pozice, kdy na meziobratlové ploténky a příslušné svaly a šlachy bylo vyvíjeno nejmenší napětí. Shrbená pozice vyvolala redukci výšky intervertebrálního disku s vysokou mírou tahu na nejnižší dvě spinální úrovně. Autoři připomínají, že fyziopatogeneticky bolest zad nejčastěji způsobuje hernie disku s protruzí materiálu disku a jeho tlakem na spinální nervy.
Strategie pro sedavé zaměstnání
Ve světle výsledků uvedené studie W. Bashir a jeho kolegové radí pacientům v rámci prevence bolesti zad korigovat svou pozici v sedě a nalézt židli, jež jim dovolí optimální relaxační posed. Studii provedenou týmem W. Bashira považuje za přesvědčivou profesor spinální biomechaniky Stuart McGill z University of Waterloo. Ten pro prevence bolesti zad navrhuje několik opatření: měnit pozice, např. vstávat, když zazvoní telefon naklonit sedadlo židle dopředu, opěradlo naopak naklonit vzad, podobně jako tomu je u anatomických sedadel v automobilech, využít lumbální podpory, dodržovat cvičební program šitý na míru. „Doporučovaná pozice s úhlem 135 stupňů může prospět. Ale vezmeme‑li v úvahu přirozeně se vyskytující variace v populaci, kdy například někteří lidé cítí více napětí vstoji, jiní zase vsedě, neexistuje jediné univerzální řešení vhodné pro každého,“ míní prof. McGill.
Zdroj: