Přeskočit na obsah

Existují důvody k preventivnímu palpačnímu vyšetření prsů lékařem?

Nádory prsů představují bezesporu závažný celosvětový zdravotnický problém. Jde o nejčastější nádorové onemocnění žen mimo nádory kožní. Incidence v ČR stále stoupá bez významných změn mortality. V cca 80 % jde o karcinom sporadický, geneticky podmíněných karcinomů prsu je relativně velmi málo. Většina žen s karcinomem prsu nemá v anamnéze žádný rizikový faktor. Snaha o snižování mortality včasnou detekcí těchto novotvarů je tedy pochopitelná. Značná část odborné i laické veřejnosti si patrně myslí, že pohmatové vyšetření prsů asymptomatických žen lékařem jedenkrát za rok by mohlo pomoci. Jsem přesvědčen o tom, že když v 21. století doporučíme jakoukoli vyšetřovací metodu rutinně provádět u značné části populace, měli bychom mít jednoznačné zdůvodnění v souladu s evidence based medicine. Takové zdůvodnění palpačního vyšetření prsů jsem zatím nikdy neslyšel ani nečetl. Od kolegů, kteří obhajují význam pohmatového vyšetření prsů v rámci prevence, slýchám zajímavé argumenty. Nejčastěji tyto:
- Nařizuje to vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 56/1997 Sb.
Komentář: Opravdu pádný medicínský argument.
- Některé vzácné národy prsu (intraduktální tumory, Pagetův ca, inflamatorní ca) nejsou mamografií detekovatelné.
Komentář: I ty ale pohmatové vyšetření odhalí jako tumory pokročilé. Nejsou žádné důkazy o tom, že by vyšetření palpací lékařem jednou za rok snížilo mortalitu na tyto novotvary oproti kontrolní skupině.
- Zhoubné nádory prsu se mohou vzácně objevit i u žen pod 40 let (méně než 4 % z celkového počtu).
Komentář: shodný s předchozím.
- Popisují, že sami někdy vyhmatali nádor, který pacientka dříve nehmatala, či (častěji) o takovém případě slyšeli.
Komentář: Svérázný důvod k tomu, aby se plošně vyšetřovala populace.
- Hovoří o psychologickém efektu tohoto vyšetření.
Komentář: Myslí tím patrně efekt příznivý. Zamysleli se nad tím, že když 40leté až 44leté ženě řeknou, že je nález v normě, bude méně motivována absolvovat mamografické vyšetření za úhradu? Když po pravdě řeknou, že nádor v počátečním stadiu vyhmátnout nelze, psychologický efekt bude velmi sporný.
- Je to jednoduché, zvládne to každý.
Komentář: Proč tedy má tuto činnost vykonávat lékař?
- Nic to nestojí.
Komentář: Absurdní tvrzení vycházející z toho, že práce lékaře je zdarma. Pokud by mělo být za rok v ČR vyšetřeno 3 000 000 žen a jedno vyšetření by trvalo 10 minut, jde o 500 000 hodin práce lékařů ročně. Každý ambulantní gynekolog by tedy téměř 500 hodin ročně vyšetřoval prsy pohmatem (roční pracovní doba cca 2 000 hodin).

...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2006, strana 9

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené