Přeskočit na obsah

Evropská dotace pomohla onkologii ve FN Plzeň srovnat krok se světem

Plzeňský kraj je neblaze proslulý největším výskytem nádorových onemocnění v rámci České republiky. V péči onkologických pracovišť plzeňské fakultní nemocnice se ročně ocitne kolem dvou tisíc nových pacientů z Plzeňského a Karlovarského kraje. Včasná diagnostika nádorových onemocnění je základem jejich úspěšné léčby. Díky evropské dotaci budou mít onkologičtí pacienti FN Plzeň větší šanci na uzdravení.

Léčbou onkologicky nemocných pacientů se ve Fakultní nemocnici Plzeň nezabývá jen onkologické oddělení, ale tzv. Komplexní onkologické centrum. V jeho rámci spolupracují všechny medicínské obory nemocnice, takže ta může garantovat kvalitní a odbornou péči o pacienty s onkologickým onemocněním v plném rozsahu.

Zajištěna je tedy léčba chirurgická a dále pak chemoterapií, radioterapií (ozařováním) i následná rehabilitace a ambulantní péče. V rámci centra nemocnice nabízí nejmodernější diagnostické postupy díky špičkovým přístrojům a samozřejmě také kvalitním odborníkům, kteří zabezpečují péči o pacienty z Plzeňského a Karlovarského kraje a přilehlých regionů.

Fakultní nemocnice Plzeň získala - částečně z Evropské unie, částečně ze státního rozpočtu - prostředky na dovybavení a obnovu přístrojů svého Centra komplexní onkologické péče. Díky projektu "Modernizace a obnova přístrojového vybavení Centra komplexní onkologické péče ve FN Plzeň" se péče o onkologické pacienty dostává na skutečně nejmodernější světovou úroveň.

Přístrojové vybavení v celkové hodnotě 94,713 mil. Kč bylo z 85 % spolufinancováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Modernizace přístrojového vybavení se zaměřila na zvýšení kvality radiační léčby, diagnostiky s využitím nejnovějších zobrazovacích technologií a zvýšení standardu vybavenosti pro invazivní a miniinvazivní zákroky pro diagnostiku a léčbu onkologicky nemocných. Novými přístroji byla vybavena největší pracoviště zapojená do Komplexního onkologického centra, především Onkologické a radioterapeutické oddělení, Klinika zobrazovacích metod a některé chirurgické obory. Nemocnice získala nový RTG simulátor pro přesné plánování radioterapie, SPECT/CT kameru, digitální RTG mamograf a RTG skiaskopii umožňující zvýšit oproti klasickým přístrojům kvalitu diagnostiky nádorových onemocnění, a dále dva moderní ultrazvukové přístroje (pro mamologickou diagnostiku a hospitalizované pacienty). Operačním oborům a v intenzivní péči o nemocné pak slouží dva digitální pojízdné RTG skiagrafy, RTG C-rameno a multifunkční endoskopický chirurgický systém.

Většina nové techniky je již umístěna v nově budovaném sídle onkologie v lochotínském areálu plzeňské fakultní nemocnice.

Nová budova bude mít dvě podzemní podlaží, kde budou umístěny prostory, u nichž je nutné odstínění (RTG, lineární urychlovač, magnetická rezonance apod.), laboratoře a technologické zázemí. V nadzemních podlažích bude umístěna lůžková část s kapacitou 90 míst. Pavilon by měl začít sloužit pacientům koncem letošního roku.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené