EU se ujímá vedení při hledání nových způsobů léčby opičích neštovic
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na zvládnutí této nemoci a ochraně těch nejzranitelnějších. Jak zdůrazňují odborníci v aktuálním vydání časopisu Horizon, právě mezinárodní spolupráce je v řešení této problematiky klíčová.
Mezinárodní klinická studie UNITY hodnotící nový lék pro léčbu dospělých pacientů s mpox je koordinována sítí klinického výzkumu MPX-RESPONSE, která je financována EU a byla spuštěna v roce 2022 v reakci na vypuknutí epidemie. Je zaměřena na zlepšení porozumění viru, zvýšení globální připravenosti a nalezení nových způsobů léčby této nemoci.
Zatím existuje pouze jedna schválená léčba mpox, ale její schválení je založeno pouze na studiích na zvířatech. „To je způsobeno tím, že jsme neměli dostatek případů, abychom provedli klinické testy na lidech,“ vysvětluje koordinátor MPX-RESPONSE profesor Yazdan Yazdanpanah, ředitel ANRS Emerging Infectious Diseases ve francouzském Inserm, Národním institutu pro zdraví a lékařský výzkum. V současné době probíhají v různých oblastech světa tři klinické studie, všechny zaměřené na hodnocení bezpečnosti a účinnosti této léčby. Podle prof. Yazdanpanaha je právě mezinárodní spolupráce při řešení infekčních nemocí klíčová.
Dopad nemoci a ochrana zranitelných
Mpox, známý také jako opičí neštovice, je infekční onemocnění, které se mezi lidmi šíří především fyzickým kontaktem. Toto onemocnění běžně způsobuje bolestivou vyrážku nebo vředy v ústech stejně jako další příznaky, jako je horečka, bolest hlavy a svalů. Většina lidí se plně uzdraví, ale někteří pacienti mohou mít vážné komplikace. Dopad nemoci také přesahuje pouhé fyzické příznaky. Při diagnostikování nemoci by měl být pacient v domácí izolaci po dobu 21 dnů, což může vést k psychickým i finančním problémům. Mpox je rovněž spojován s významným společenským stigmatem, neboť během vypuknutí první epidemie v roce 2022 tato nemoc postihla většinou muže, kteří měli sex s muži, což jen zesiluje stigma a diskriminaci. Současná situace mpox je často přirovnávána k začátku epidemie AIDS.
První epidemie mpox v roce 2022 způsobila více než 99 000 případů a 208 úmrtí ve 116 zemích. Nová varianta se objevila nedávno, především v Africe, přičemž ojedinělé případy se objevily také v Evropě. Zdá se, že se jedná o virulentnější kmen viru, který je zvláště nebezpečný pro děti.
První případy opičích neštovic byly v Česku zaznamenány v květnu 2022. Od té doby bylo potvrzeno několik dalších případů, převážně u lidí, kteří se vrátili z rizikových oblastí. V polovině roku 2024 bylo v ČR evidováno 11 laboratorně potvrzených případů opičích neštovic. Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) přes tisícovku infikovaných hlásí už Spojené království (1 351), Španělsko (1 256) a Německo (1 242). V Africe bylo v roce 2024 hlášeno zatím celkem 17 541 případů mpox a 517 úmrtí.
Tato situace přiměla Světovou zdravotnickou organizaci, aby v srpnu 2024 vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). To znamená, že výskyt mpox byl klasifikován jako mimořádná událost s potenciálem rozšířit se přes hranice a vyžadující rychlou mezinárodní akci.
Nejnovějším výskytem mpox je znepokojen a po mezinárodní spolupráci za účelem ochrany zranitelného obyvatelstva volá i profesor Carlo Giaquinto, ředitel katedry zdraví žen a dětí na Univerzitě v Padově v Itálii, který je současně prezidentem italské nadace Penta podporující výzkum a vzdělávání v oblasti dětských infekčních nemocí. Ta spolupracuje s Univerzitou v Padově na koordinaci další výzkumné iniciativy financované EU s názvem VERDI, která se snaží lépe porozumět dopadu mpox na vysoce rizikové populace na celém světě.
„Nyní existuje nový druh mpox, který je u dětí mnohem častější. V Evropě nemáme s tímto onemocněním příliš zkušeností, ale z našich studií v Africe víme, že úmrtnost u dětí je čtyřikrát vyšší než u dospělých,“ připomíná prof. Giaquinto. Jak zdůrazňuje, právě proto je nezbytné najít účinnou léčbu i pro děti. „Potřebujeme více studií na toto téma a je nutné vyvinout strategie pro účinnou léčbu této nemoci," apeluje.
Výzkumný tým VERDI sdružuje 30 výzkumných center excelence v Evropě, USA, Africe, Karibiku, na Středním východě a v jihovýchodní Asii. Je koordinován Univerzitou v Padově a nadací Penta, přičemž vědeckou koordinaci sdílejí Univerzita v Padově a University College London.
Jak se ukazuje, při čelení nové epidemii mohou výzkumníci čerpat ze svých předchozích zkušeností z výzkumu covidu-19 a rychle zmobilizovat potřebnou infrastrukturu, aby čelili nové hrozbě. Ačkoli prvním výstupem projektu je skutečnost, že Evropa má nyní infrastrukturu, která může velmi rychle reagovat na novou epidemii, na konkrétní výsledky se stále čeká a výzkumníci zapojení do studií MPX-RESPONSE s napětím očekávají výsledky. „Musíme být připraveni na nové viry a nemoci a mpox je dobrým příkladem pro testování naší úrovně připravenosti – a to je přesně to, na co jsme ve VERDI zaměřili,“ zdůraznil prof. Giaquinto.
Přestože výsledek nelze předvídat, odborníci již vidí pozitivní dopad, který přesahuje klinické výsledky. „Ze zkušenosti vím, že lidé s mpox se vždy cítili velmi úzkostně a vyděšeně, protože dosud neexistovala žádná léčba, kterou bychom jim mohli nabídnout. Účastníci studie zapojení do výzkumu opravdu přijímají, protože mají pocit, že přispívají k vědě, ale také komunitě LGBTQIA+, která byla zasažena nejvíce. Opravdu doufám, že výsledky studie povedou ke zlepšení kvality života lidí a přispějí k celosvětové reakci na mpox,“ věří dr. Mayara Seccová, lékařka infekčních nemocí a klinická výzkumnice v Národním institutu infekčních chorob Evandro Chagas-Oswaldo Cruz Foundation v Brazílii. Právě Rio de Janeiro bylo v roce 2022 jedno z prvních ohnisek epidemie.
(více na: EU takes the lead in the search for new mpox treatments | Horizon Magazine)