Přeskočit na obsah

EU schválila nový nosní sprej na alergickou rhinitidu

Studie ukazují, že sprej s flutikazon furoátem prokázal v porovnání s placebem lepší účinnost při léčbě symptomů alergické rhinitidy, včetně ucpaného nosu, kýchání, svědění a výtoku z nosu u dospělých i dětí trpících sezonní nebo celoroční alergi Mimo to je prvním intranasálním kortikosteroidním sprejem, jenž prokazuje výrazné zlepšení celkových očních symptomů spojovaných s alergií – například červených, svědících, pálících nebo slzících očí pacientů se sezonní alergií.

Aplikační forma přípravku Avamys byla navržena a vyvíjena s ohledem na větší pohodlí pacientů jako reakce na nedostatky stávajících nosních sprejů, které uváděli pacienti i lékaři. Nový sprej zajišťuje rovnoměrné pokrytí nosní sliznice malým množstvím aerosolu, díky svému složení je bez zápachu a nestéká do krku. Aplikátor má malou trysku navrženou tak, aby usnadnila jeho zavedení do nosu. Malé okénko pak umožňuje pacientům pohledem zjistit, kolik léku ještě v aplikátoru zbývá.

Pacienti, kteří tento přípravek užívali během klinických zkoušek, vykazovali nežádoucí účinky přibližně se stejnou četností jako ti, kteří obdrželi placebo. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřily bolest hlavy, krvácení z nosu a podrážděná místa v nose v podobném rozsahu, jaký byl uváděn u jiných intranasálních steroidů.

Pro dvanáctileté a starší pacienty je doporučená počáteční dávka 110 mcg (dva vstřiky do každé nosní dírky) jednou denně. Jakmile jsou symptomy pod kontrolou, lze snížit dávku na 55 mcg (jeden vstřik do každé nosní dírky jednou denně). Pro děti od šesti do jedenácti let je doporučená počáteční dávka 55 mcg (jeden vstřik do každé nosní dírky) jednou denně. Děti, které nereagují na 55 mcg odpovídajícím způsobem, mohou jednou denně použít 110 mcg.

Podrobnější informace o léčivém přípravku lze získat na www.gskkompendium.cz.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené