EU podpoří “pohyb znalostí”
Závěrečný dokument bruselského jarního summitu představitelů členských států EU konstatuje, že volný pohyb vědeckých znalostí je nenahraditelnou podmínku budování konkurenceschopné ekonomiky. Jedním z prostředků dosahování tohoto cíle je naplnění tzv. “páté svobody pohybu vědců”. V konkrétní rovině se součástí tohoto záměru stanou např. další reformy vzdělávacího systému, podpora otevřeného přístupu k znalostem a inovacím, podpora špičkového výzkumu a posílení principu vzájemného uznávání kvalifikací. Účastníci bruselského summitu ve zmíněném dokumentu zdůraznili, že duševní vlastnictví, resp. znalosti vzešlé z veřejně financovaného výzkumu, je třeba intenzivněji přenášet do výrobních technologií. Do konce tohoto roku proto bude vypracována a přijata tzv. Charta duševního vlastnictví EU (Charta IP), která tento transfer vědeckých výsledků usnadní.
Podpora mobility vědců je také jedním z principů Lisabonské strategie pro růst zaměstnanosti a současně i jedním z deklarovaných předpokladů pro vytváření Evropského výzkumného prostoru (ERA). Evropská komise (EK) roce 2007 projekt ERA revidovala a v nejbližší době zveřejní návrhy vzešlé z této revize, včetně konkrétních opatření směřujících ke zvýšení mobility vědců a k podpoře účinného sdílení znalostí prostřednictvím otevřeného přístupu k datům a vědeckým publikacím.
Již v březnu 2005 přijala EK Evropskou chartu vědeckých a výzkumných pracovníků a směrnici pro jejich nábor. Tyto dokumenty dávají vědcům stejná práva a povinnosti nezávisle na tom kde pracují a posilují transparentnost a otevřenost náborového procesu. Chartu i směrnici schválila řada výzkumných organizací, ale členské EU státy nemají povinnost implementovat je do své legislativy.
Ve snaze přilákat do EU odborníky z dalších zemí přijala Rada Evropy v roce 2005 směrnici, zavádějící mj. zvláštní víza, která usnadňují vstup těm vědcům z ciziny, kteří se v EU chtějí věnovat výzkumu.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana B2
Zdroj: