Přeskočit na obsah

Erlotinib bude hrazen v první linii léčby

Léčivý přípravek Tarceva (erlotinib) bude od prosince 2013 hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění v indikaci první linie léčby dospělých pacientů s lokálně pokročilým nebo metastazujícím stadiem IIIB (s pleurálním výpotkem) nebo stadiem IV nemalobuněčného karcinomu plic. Pacienti musejí mít prokázanou aktivační mutaci EGF prostřednictvím relevantní molekulárněbiologické metody. Jedním z indikačních kritérií je absence symptomatických CNS metastáz. Léčivý přípravek Tarceva je vyráběn v tabletové formě a pacientům se podává jedna tableta denně.

Terapie je hrazena do progrese onemocnění. Použití je vhodné u pacientů v celkovém stavu (PS) 0–1. Dále je erlotinib indikován u pacientů s lokálně pokročilým nebo metastazujícím nemalobuněčným karcinomem plic v případě selhání předchozí chemoterapeutické léčby. Použití je vhodné u pacientů v celkovém stavu (PS) 0–1.

Odhaduje se, že aktivující mutace EGFR má 10 až 30 % nemocných s nemalobuněčným karcinomem plic. EGFR je protein, který prochází membránou nádorové buňky. Epidermální růstový faktor (EGF) se váže na část receptoru EGFR umístěného vně buňky a tím aktivuje EGFR protein, který následně spouští signalizační kaskádu uvnitř buňky, jež vede ke zrychlení růstu, zrychlení dělení buňky a vzniku vzdálených ložisek nádoru, tzv. metastáz. Aktivací nádorového receptoru EGFR dochází k růstu a šíření nádoru. Některé nádory plic mají aktivující mutace v genu pro EGFR, které mění strukturu tohoto receptoru tak, že má zvýšenou aktivitu, aniž by byl aktivován zvenčí.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené