Přeskočit na obsah

E‑recept má výhodu pro lékaře, lékárníky i pacienty

Letošní rok považuje SÚKL za pilotní rok e‑receptu, elektronické formy receptu. První lékaři již e‑recepty předepisují a první lékárníci již na e‑recept vydávají léčivé přípravky. Unikátní identifikátor každého e‑receptu – čárový kód – se vtělil i do jeho loga.

Přestože lékaři mají teoreticky již od roku 2009 možnost předepisovat léky ve formě elektronického receptu, až donedávna příliš e‑receptů realizovaných nebylo. Ne všechny podmínky pro e‑preskripce byly totiž v praxi splněny. Delší dobu se nedařilo dosáhnout připojení všech lékáren k elektronickému úložišti dat a rezervy byly a stále ještě jsou v požadavku, aby všichni lékaři vedli zdravotnickou dokumentaci v elektronické podobě, měli zabezpečené datové připojení s centrálním úložištěm dat a vlastní elektronický podpis pro autorizaci e‑receptů. Nezbytnou podmínkou byla také implementace receptu do softwaru používaného v lékárnách i ambulancích. První výrobci lékařského a lékárenského softwaru již implementovali možnost e‑recepty předepisovat a vydávat. V první fázi tak vznikl prostor pro 1 700 lékařů a 700 lékáren.

„Tito lékaři a lékárníci již mají možnost využívat e‑recept a je pouze na jejich rozhodnutí, zda se zapojí,“ dodal ředitel Beneš. Že se tak stalo, potvrzuje i vyjádření Grémia majitelů lékáren (viz MT 13/2011), podle nichž e‑preskripce již měsíc v praxi běží. První výdej léků podle e‑receptu se uskutečnil v lékárně PharmDr. Stanislava Rovana, člena GML, v Novém Jičíně.

„Letošek považujeme pro e‑recept za pilotní a zároveň klíčový rok,“ říká ředitel SÚKL Martin Beneš a dodává: „Na projektu velmi intenzivně pracujeme a první výsledky se již dostavují.“ Další výrobci softwaru funkcionalitu e‑receptu testují a v průběhu léta dostane možnost ho využít dalších zhruba 8 000 lékařů a lékárníků. V průběhu léta se do projektu začnou zapojovat i velké nemocnice a bude postupně docházet k dalšímu rozvoji e‑receptu. V přípravě je možnost předání e‑receptu pacientovi formou zabezpečené SMS.

Lékaři a lékárníci si pro zapojení do projektu e‑receptu musejí samostatně vyřídit jen zaručený elektronický podpis, který je použitelný i pro komunikaci s řadou dalších státních institucí. Pak už stačí pouze požádat SÚKL o přístupové údaje k centrálnímu úložišti.

E‑recept je tak co do ochrany osobních údajů na výrazně vyšší úrovni než recept papírový (ochrana před padělky receptů) a má velký úsporný potenciál. Lékařům přináší přehled o tom, zda si pacient skutečně léky vyzvedl, a může si tak ověřit spolupráci pacienta na léčbě. Lékárníkům odpadá nutnost ručního přepisování receptu, a uspoří se tak čas, který může být věnován další konzultaci s pacientem.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené