ePreskripce: nová role lékárníků
Pod záštitou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka se v přednáškovém sále Lékařského domu ČLS JEP v Praze uskutečnil ještě před koncem roku 2007 další ze seminářů cyklu pořádaného Českým národním fórem pro eHealth.
„Chceme přispět k vytvoření legislativních pravidel pro elektronické předepisování a podporovat ePreskripci jako plnohodnotnou alternativu papírového předepisování léků,“ řekl v úvodu prosincového semináře Elektronická preskripce léků europoslanec MUDr. Milan Cabrnoch, předseda Českého národního fóra pro eHealth. „Základní podmínkou je vytvoření centrálního úložiště elektronických receptů. Do něj musejí mít přístup všichni předepisující lékaři i všechny lékárny. Druhou podmínkou je rozšíření zaručených elektronických podpisů - elektronické recepty musejí být podepsány, stejně jako musí být podepsáno vydání léku na elektronický recept.“
Zavedení elektronické preskripce do každodenní praxe by mohlo podle M. Cabrnocha vést:
* ke snížení administrativní zátěže zdravotníků spojené s vydáváním papírových receptů;
* k zamezení defraudace papírových receptů a následnému zneužívání takto získaných drog na ilegálním trhu s léčivy;
* k efektivní a okamžité kontrole receptů vystavených na konkrétního pacienta a receptů vystavených konkrétním lékařem, resp. zdravotnickým zařízením;
* k rozšíření aplikací podporujících rozhodování pacienta, lékaře i lékárníka při optimalizaci farmakoterapie, s cílem odstranit možné interakce mezi léky předepsanými různými lékaři.
Podmínkou je centrální úložiště
„Pokud budou mít lékárníci k dispozici komplexnější zdravotní informace o pacientech a budou se podstatně více podílet na procesu poskytování zdravotní péče, bude to určitě příležitost k tomu, abychom začali uvažovat o změně systému odměňování lékáren. Aby byly honorovány za svoji odbornou činnost a nežily z procenta marže jako doposud. Určitě se budeme setkávat s citlivou otázkou bonifikace a motivace za spolupráci s centrálním úložištěm. Podle mého názoru bude u části lékařů i lékárníků určitou dobu přetrvávat snížená ochota využívat sdílená data při vlastní práci,“ konstatoval PharmDr. Lubomír Chudoba, předchozí prezident České lékárnické komory. „Vzhledem k tomu, že se od nového roku mění způsob stanovení cen a úhrad za léky, bylo by výhodné - rychlejší a levnější - také centrální uložení číselníků, které budou referovat o změnách v úhradách péče. Tyto informace totiž v současné době lékárnám poskytuje jejich softwarová firma.“
Podle L. Chudoby jsou lékárny na systém elektronické preskripce připraveny již v tuto chvíli. „Pokud ale nebude centrální úložiště v dohledné době k dispozici ve funkční verzi, aby se do něj lékaři i lékárníci zapojili, těžko můžeme očekávat zvýšení kvality a bezpečnosti péče a případné úspory ve zdravotnictví. Myslím si, že záleží zejména na zdravotních pojišťovnách, aby danému tématu věnovaly co nejvíce pozornosti a pokusily se nastavit správné motivace, především pro poskytovatele zdravotní péče a lékárny,“ dodal L. Chudoba.
Podle většiny zúčastněných by však měla alespoň dočasně existovat možnost předepisování léků v listinné i elektronické podobě, což by bylo přijatelnější i pro pacienty.
Na začátku letošního ledna se uskutečnil třetí seminář, tentokrát na téma Elektronická zdravotní dokumentace. K jeho závěrům se vrátíme v příštím čísle MT.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2008, strana B10
Zdroj: